ayf

AB Adıyaman'da "Dijital Medya Okuryazarlığı" Forumuna Ev Sahipliği Yapıyor

31.10.2019 Per - 07:51

31/10/2019

Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce üniversite öğrencisi, UNESCO Küresel Medya ve Enformasyon Okuryazarlığı Haftası kapsamında 1-2 Kasım tarihlerinde  Adıyaman'da düzenlenen AB-Türkiye Gençlik Forumu'nda bir araya geliyor.

Etkinliğin açılışı 1 Kasım günü AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç ve Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut'un katılımlarıyla Adıyaman Üniversitesi Vehbi Koç Kongre Salonunda gerçekleştirilecektir. 

Forum kapsamında iki gün boyunca, medya okuryazarlığının yeni dijital medya dünyasına nasıl uyum sağladığı, sosyal medyanın kültürel/sosyal kimliğimiz üzerinde nasıl bir etkisi olduğu ve yanlış bilgilendirme ve yalan haberlerle nasıl baş edilebileceğine dair yoğun tartışma oturumları ve çalıştaylar düzenlenecek. Katılımcılar özellikle çevrimiçi dünyada nasıl eleştirel tüketiciler ve bilgi paylaşıcılar olabileceklerini tartışma ve öğrenme imkanı bulacaklar.   

Oturumlar düşünmeye sevk eden, ilham veren konuşmalarla başlayıp dinleyicilerin deneyimlerini, görüşlerini ve sorularını dile getirebilecekleri panel tartışmalarla devam edecek.

Aralarında ünlü yazar Sinan Canan, komedyen Miray Akovalıgil, youtuber Aykut Elmas ve gazeteci Ünsal Ünlü gibi isimlerin de yer alacağı konuşmacılar, medya okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesinin neden önemli olduğu konusunu katılımcılarla tartışacak ve kendi deneyimlerini onlarla paylaşacak.

Etkinlik, öğrenciler arası sosyal ağ oluşturmak için de bir fırsat teşkil edecek ve dezenformasyonla mücadelede Avrupa Birliği tarafından sarf edilen sürekli ve eşgüdümlü çabaları vurgulayacak.

Daha fazla bilgi için lütfen www.avrupa.info.tr web sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz.  

Twitter Facebook , Instagram , Linkedin Youtube 

#ABGençlikForumu  #EUTurkeyYouthForum #EUvsDisinfo

Tarih/Saat   : 1 Kasım 2019, 09:30

Yer                  : Adıyaman Üniversitesi

                          Vehbi Koç Kongre Salonu

Basın irtibat:

Miray Akdağ miray.akdag@eeas.europa.eu   

Etkinlikle ilgili bilgi için:

Selda Düzenli selda.duzenli@eeas.europa.eu