fbpx AB, annelerinin yanında kalan çocuklar üzerinde cezaevi ortamının yarattığı olumsuz etkileri en aza indirmeyi amaçlayan projeye fon desteği veriyor | AB Türkiye
EU and Turkey flags

AB, annelerinin yanında kalan çocuklar üzerinde cezaevi ortamının yarattığı olumsuz etkileri en aza indirmeyi amaçlayan projeye fon desteği veriyor

15.06.2021 Sa - 09:00

Ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte kalan ve ebeveynleri ceza infaz kurumlarında olan çocuklar için kurumsal bir model geliştirmeyi amaçlayan Avrupa Birliği destekli proje, 15 Haziran'da Ankara'da başlatılacak. Etkinliğe Adalet Bakan Yardımcısı Sn. Yakup Moğul ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Eleftheria Pertzinidou katılacak.

Cezaevlerinin bir gerçeği olan anneleriyle ceza infaz kurumlarında kalan veya ebeveynleri ceza infaz kurumlarında bulunan çocukların ihtiyaçları, bazen genel cezaevi çalışmalarında göz ardı edilmektedir. Bu çocukların yaşamlarının böyle önemli bir döneminde fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin ele alınması ve desteklenmesi ve cezaevi ortamının bu çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesi için çabalara ihtiyaç bulunmaktadır.

0,7 milyon Avroluk AB katkısıyla proje kapsamında, farklı yaş gruplarına ilişkin farklı ihtiyaçlar dikkatle göz önünde bulundurularak çocuklara yönelik psikolojik destek, eğitim ve rehabilitasyon programlarını içeren bir model geliştirilecektir. Ceza infaz kurumlarındaki ebeveynlere özgü ana-babalık konularına odaklanan eğitim programları tasarlanacaktır. Cezaevlerindeki çocukları cinsel istismar, ihmal veya ihmalkâr muameleler de dâhil olmak üzere her türlü fiziksel veya duygusal şiddetten korumak için mekanizmalar oluşturulacaktır. Ebeveynleri ceza infaz kurumlarında olan çocuklara evde, cezaevinde (çocuk dostu ziyaret koşulları dahil), okulda ve genel olarak toplum içinde sektörler arası destek sağlanacaktır.

Bu teknik çalışmalara ek olarak AB, yalnızca çocuklarıyla kalan kadın mahkûmların kalacağı örnek bir cezaevi modelinin inşasını ve tefrişini de finanse etmektedir. Diyarbakır Kadın Cezaevinin ek binası niteliğinde olacak bu model, 1,9 milyon Avro tutarında ayrı bir AB finansmanı ile desteklenmektedir.

Tarih/ Saat: 15 Haziran 2021, 10:00

Yer: Sheraton Hotel, Ankara

 

Daha fazla bilgi için Delegasyon’dan:

Nur Önsoy, Tel: (+90 312) 459 87 00; E-posta: ayse-nur.onsoy@eeas.europa.eu

 

Basın irtibat:

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu, Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700,

E-mail: miray.akdag@eeas.europa.eu