EU celebrates 30th year of Erasmus with students from across Turkey

AB, Erasmus programının 30. yaşını Türkiye'nin dört bir yanından öğrencilerle kutluyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Erasmus+ Programının 30’uncu yılını kutlamak amacıyla Türkiye'nin dört bir yanından gelen üniversite öğrencileri ile 28 Nisan günü İstanbul’da düzenlenecek AB-Türkiye Gençlik Forumunda buluşacak. Forumun açılışı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sn. Christian Berger, AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Sn. Selim Yenel ve IKV Başkanı Sn. Ayhan Zeytinoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

 

Forumda, Erasmus+ Programının başarı hikâyelerinin yanı sıra eğitim, öğretim ve sürdürülebilir ekonomi için gönüllülüğün önemi gibi konular ele alınacak, ayrıca panel oturumlarında Avrupa Gönüllü Hizmeti, genç girişimciliği, genç istihdamı, geleceğin meslekleri ve gençlere yatırımın önemi tartışılacak.

Kaan Yakuphan’ın moderatörlüğünü üstlendiği Forum’un renkli konuşmacıları arasında, Fütürist Ufuk Tarhan, Türkiye'nin ilk değişim programı öğrencilerinden Prof. Dr. Sermin Örnektekin, genç girişimci ve aktivist İrem Sefa Yayımlar, yönetmen Yüksel Aksu ve Hollandalı gezgin ve belgeselci Wilco Van Herpen yer alıyor.  

 

Arka Plan:

Ocak 2017'de, Avrupa Komisyonu Erasmus+ Programının 30. yaşını kutlamak amacıyla bir kampanya başlattı. Erasmus programının hem bireyler hem de genel olarak toplum üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekmek ve süreçte yer alan herkese programın geleceği konusunda söz hakkı tanımak amacıyla yıl boyu etkinlikler düzenlenecek. Geçtiğimiz 30 yıl içerisinde, Erasmus+ ve öncesinde yürütülen programlar 5 milyonu aşkın öğrenci, çırak ve gönüllüyü desteklemenin yanı sıra personele ve gençlere yönelik değişim programları ile toplam 9 milyon kişiye destek sağladı. 14,7 milyar Avro bütçeli mevcut yedi yıllık program (2014-2020) önceki harcama düzeyi ile mukayese edildiğinde %40'lık bir artışa işaret etmekte olup, AB'nin Avrupalı gençliğe yatırım yapma kararlılığını ortaya koymaktadır. Türkiye programa 2004 yılında katılmıştır. Katılımından itibaren 2015'e kadar yaklaşık yarım milyon Türk vatandaşı Erasmus+ ve öncesindeki programlardan faydalanmıştır. Program kapsamında Türkiye'ye tahsis edilen bütçe 830 milyon Avroyu aşmıştır. Bunların yanı sıra AB'den 55,000'i aşkın kişi bu programların desteği ile Türkiye'yi ziyaret edebilmiştir.

 

Tarih: 28 Nisan 2017 / 09:30

Yer:     Sait Halim Paşa Yalısı – İstanbul

 

www.avrupa.info.tr 
http://www.facebook.com/EUinTurkey 
https://twitter.com/EUDelegationTur     
https://youtube.com/euinturkey

 

#genişleyenufuklar

#ErasmusPlus

 

Ayrıntılı bilgi için irtibat:

Selda Düzenli, Basın ve İletişim Yöneticisi, AB Türkiye Delegasyonu - selda.duzenli@eeas.europa.eu

Selvet Mergen, AB Bilgi Merkezleri Ağı, Ağ Koordinatörü selvet.mergen@tobb.org.tr