AB fonlarıyla desteklenen mayın temizleme projesiyle Türkiye’nin doğu sınırlarında 20.000 mayın imha edildi

AB fonlarıyla desteklenen mayın temizleme projesiyle Türkiye’nin doğu sınırlarında 20.000 mayın imha edildi

19.11.2019 Sa - 11:31

19/11/2019

AB desteğiyle Türkiye’de mayınların temizlenmesine yönelik yürütülen çalışmaların ikinci aşaması başarıyla tamamlandı. AB fonlarıyla desteklenen mayın temizleme projesi kapsamında İran sınırında yaklaşık 20.000 mayın imha edildi. UNDP (BM Kalkınma Programı) tarafından uygulanan proje, Türkiye’nin Anti-personel Mayın Yasağı Antlaşması (Ottawa Sözleşmesi) kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirebilmesine yönelik bir yatırım olarak da Milli Mayın Faaliyeti Merkezi’nin (MAFAM) kapasitesini arttırdı.

10 milyon Avrosu AB katkısı olmak üzere 13.5 milyon Avroluk bu projenin sonuçları şunlardır:

  • Ağrı ilinde sınır bölgesinin fiziki olarak mayından arındırılması, arınan bölgelerin sosyoekonomik faaliyet ve insani sınır yönetimi için uygun hale getirildi;
  • Türkiye milli mayın stratejisinin gözden geçirilmesinin ve mayından arındırılan arazinin açılabilmesiyle ilgili kılavuz ilkelerin geliştirilmesi desteklendi;
  • Sınır yönetimi risk analizi ve mayın temizleme konusunda teknik olmayan anketlerin yapılmasıyla ilgili eğitimler ve MAFAM’a yönelik olarak Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı’na bir çalışma ziyareti yapıldı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, müteakip bir mayın temizleme projesi için de AB’nin kısa bir süre önce 18.5 milyon Avroluk ek bir tahsisatta bulunduğunu söyledi. Bu çerçevede AB, Mayın Yasağı Antlaşması kapsamındaki taahhütleri ışığında sınırlarını mayınlardan arındırmaya dönük çabalarını desteklemek üzere Türkiye’ye destek vermeye devam edecek. Adı geçen müteakip çalışmalar kapsamında okullarda, mayınlı arazilerin tehlikeleri hakkında bilinçlendirme çalışmalarının yapılması ile MAFAM’ın kapasite inşasına dönük ek çalışmalarına da mali destek verilecek.

Avrupa Birliği desteğiyle Türkiye’nin sınır bölgelerinde yürütülen mayın temizleme faaliyetleri hakkında daha kapsamlı bilgi için bu yılın başlarında hazırlanan videoya bakınız:

https://youtu.be/CrvsY7aq1i8

https://youtu.be/PptE11SkV4s

Tarih/ Saat:             19 Kasım 2019, 14:30 – 16:00

Yer:                            Swissôtel, Yıldızevler, Jose Marti Cd. No 2, 06550 Çankaya/Ankara

Daha fazla bilgi için Delegasyondan:

Sn. Miray Akdağ, Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700  E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu