fbpx AB, Hâkim ve Savci Adaylarinin Staj Verimliliğinin Arttirilmasina Destek Veriyor | AB Türkiye
EU SUPPORTS THE INITIAL TRAININGS OF CANDIDATE JUDGES & PUBLIC PROSECUTORS

AB, Hâkim ve Savci Adaylarinin Staj Verimliliğinin Arttirilmasina Destek Veriyor

30.11.2021 Sa - 18:25

Hakim ve savcı adaylarına yönelik Avrupa standartlarında bir staj programının oluşturulmasına destek olan Avrupa Birliği finansmanlı proje 30 Kasım günü Ankara’da tamamlandı. Etkinlik, Adalet Bakanı Yardımcısı Sn. Hasan Yılmaz, İspanya Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı, Sn. Héctor Castaneda ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Adalet ve İçişleri Bölüm Başkanı Sn. Alexander Fricke, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Sn. Bülent Özcan’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Türkiye’de hâkim ve savcı adaylarının hizmet öncesi eğitimi, Adalet Akademisi’nde verilen teorik eğitim ile mahkemelerde geçirilen uygulama odaklı stajyerlik döneminden oluşmaktadır. Adayların eğitimlerinin % 70’ini kapsayan bu staj dönemi, hizmet öncesi eğitimin en büyük kısmını oluşturmaktadır. Proje, adayların mahkemelerdeki mesleki becerilerini geliştirmek ve hâkim ve savcı olarak atandıktan sonra kararlarını objektif, tarafsız ve yetkin bir şekilde almalarını hedefliyor.

 

AB'nin 2 milyon Avroluk katkı sağladığı proje, Avrupa standartları ve en iyi uygulamalar doğrultusunda yeni bir staj sistemi kurulmasının ilk adımını attı. Yeni staj modeli, “Mahkeme Koordinatörleri” olarak yeni bir pozisyon tanımladı ve “Mentorluk” sistemini hayata geçirdi. Bu sisteme göre, her staj mahkemesinde, adayların yakinen izlenmesinden sorumlu bir “Mahkeme Koordinatörü” bulunacak, koordinatör mahkeme mentorları (akıl hocalarıyla) ile stajın denetlenmesinden sorumlu olan Adalet Bakanlığı arasında daimi bir irtibat/bağlantı görevini görecek. Koordinatör, staj sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunu çözmek için adaylar dâhil, taraflar ile sürekli iletişim halinde olacak. Mahkemelerdeki “mentorlar” hâkim ve savcı adaylarına mesleğin öğretilmesinden sorumlu olacaktır. Sistem 10 pilot mahkemede uygulandı.

 

Proje kapsamında ayrıca, adayların adaylık süreçleri, gelişimleri yakından takip edilecek. Ayrıca kendilerine yol gösterecek mentorları ile birlikte geçirecekleri nitelikli staj mahkemeleri de tanımlandı. Uygulamanın sonunda, staj mahkemesi hâkim ve savcıları (mentorlar ve koordinatörler) ve müfettişler için staj kılavuzları, adaylar için de karşılamaları gereken yetkinlik ve becerileri belirleyen el kitapçıkları hazırlandı. Hem adaylar hem de mentorlar için tasarlanmış çeşitli eğitim modülleri, Adalet Bakanlığı’nın yaygınlaştırması için hazır hale getirildi.

 

Proje, İspanya ile birlikte Eşleştirme Projesi olarak uygulandı.

 

Daha fazla bilgi için Delegasyon’dan:

Nur Önsoy, Tel: (+90 312) 459 87 00; E-posta: ayse-nur.onsoy@eeas.europa.eu

 

Basın irtibat:

Miray Akdag, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700,

E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu