AB İnsan Hakları Film Günleri

AB İnsan Hakları Film Günleri

07.12.2018 Cu - 16:42

 

07/12/2018

 

Bu yıl İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 70. Yıldönümü kutluyoruz. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, (10 Aralık) Uluslararası İnsan Hakları Günü münasebetiyle bu yıl 8. İnsan Hakları Film Günlerini düzenliyor. Türkiye çapında 21 şehirde 39 filmi izleyicilerle buluşturacak olan program, AB Üye Devletleri ve onların Kültür Merkezleri tarafından desteklendi. AB Bilgi Merkezleri ile eşgüdüm içerisinde düzenlenen halka açık film gösterimleri ücretsiz izlenebilir.

 

Festival kapsamında, 8. AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışmasının finalistleri 8 Aralık tarihinde düzenlenecek Ödül Töreni'nde açıklanacak. İlk üç film jüri üyeleri Lale Mansur, Sevna Somuncuoğlu, Bülent Mumay, İhsan Yılmaz ve Sevilay Çelenk tarafından seçilecek. Jüri üyeleri ayrıca bu yıl ilk kez düzenlenen, "İnsan hakları Savunucu Portresi" dalında finale kalan filmleri değerlendirecek ve finaliste Özel Ödül takdim edilecek.

 

Bazı günlerde, film gösterimlerinin ardından Avrupalı yönetmenler, sivil toplum örgütü temsilcileri, insan hakları savunucuları ve akademisyenlerle paneller düzenlenecek. Ayrıntılı program için bakınız.

 

Bu yılki filmler 4 kategoride toplanmıştır; 

 

Geçmişin Hayaletleri kategorisinde acı, trajedi ve bugün bile hayalet gibi peşimizi bırakmayan sorunları konu alan filmler yer alır.

 

Bugünün Zalimleri kategorisi göç krizine ilişkin sanat eserlerini öne çıkarır.  

 

Yarının Hayalperestleri kategorisi umut veren hikâyelerle izleyicileri bir araya getirir. 

 

Çocuklara Esinler kategorisi insan onuruna derinden saygılı daha iyi bir gelecek inşa edebilmeleri için genç izleyicilere yardımcı olmayı amaçlar.

 

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger etkinlik vesilesiyle şunları söyledi; “Evrensel Beyanname'nin kabul edilmesinden yetmiş yıl sonra insan haklarını, önemini yitirmiş bir konu olarak göremeyiz. Zira insan hakları ve temel özgürlükler yeni baskılara maruz kalmaktadır. Dünyada, insan haklarının modasının geçtiğini, ulusal menfaatlerin bireysel ve kolektif hakların baskı altına alınmasını haklı çıkarabileceğini savunan sesleri duyabilirsiniz. Hâlbuki bizim filmlerimiz bunun tam aksini teyit ediyor; ancak her türlü insan hakkına tam anlamıyla saygı duyulması durumunda güvenliğin kalıcı olması sağlanabilir. Medeni ve sosyal haklar, bireysel özgürlükler güvence altına alındığında toplumlarımız gerçekten güçlüdür, koruma altındadır ve güvenlidir".

 

Daha fazla bilgi için Delegasyon ile temasa geçiniz:

Dilek Tütüncü, AB Türkiye Delegasyonu Basın ve Enformasyon Görevlisi

Tel: (+90 312) 459 87 34; e-posta: dilek.tutuncu@eeas.europa.eu

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700, e-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu