fbpx AB İnsan Hakları Film Günleri ve Kısa Film Yarışması 10 Yaşında! | AB Türkiye
AB İnsan HaklarI Film Günleri ve Kısa Film Yarışması 10 Yaşında!

AB İnsan Hakları Film Günleri ve Kısa Film Yarışması 10 Yaşında!

10.12.2020 Per - 12:46

10/10/2020

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, tam 10 yıldır, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kabulünün yıldönümünde, Türkiye’de AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması düzenliyor.  "Avrupa Birliği 10. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın ödülleri 10 Aralık akşamı çevrimiçi yapılacak tören ile sahiplerini bulacak.  

Süregelen pandemiye rağmen, tüm tür ve tekniklere açık olan yarışmada, insan hakları konusunda söyleyecek sözü olan tam 87 amatör ve profesyonel yönetmen yer aldı.  Bu yıl, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda düşünmeyi teşvik eden özgün kısa filmler ayrıca ödüllendirilecek.   

Yarışmanın ana kategoride 11 finalisti, toplumsal cinsiyet eşitliği kategorisinde 7 finalisti Ön Jüri Üyeleri Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çağla Karabağ, film eleştirmeni ve SİYAD Sinema Yazarları Derneği üyelerinden Hasan Nadir Derin ve Ankara Film Festivali Program Koordinatörü Ozan Gürbüz’ün çalışmalarının ardından 2 Aralık’ta açıklandı. 

2020 yılı etkinliklerinde Delegasyon, bir ilki gerçekleştirdi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sinema Televizyon Başkanı Prof. Dr. Nezih Orhon işbirliğiyle kısa film çekimine dair bilgileri hap haline getirip 1’er dakikalık "Kısa film Çekim Tüyoları" video serisi yayımladı.  Yanı sıra Delegasyon, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi işbirliğiyle “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Senaryo Yazım E-Atölyeleri” düzenledi.  Yoğun ilgi gören bu atölye çalışmaları sonbahar aylarında 3 dönem tekrarlanarak düzenlendi.  Katılımcılar İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Hedefleri bağlamında olmak üzere insan hakları ve konusundaki beklentilerini ve eşitsizliklere dair seslerini duyurmak istediklerini ifade etti.   

Bu yıl, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak, uluslararası dostluk ilişkilerini geliştirmek ve sosyal ilerlemeyi, daha iyi yaşam koşulları ve insan haklarını teşvik etmek amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler'in 75. yılını kutluyoruz.  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:  

“Avrupa Birliği'nde insan haklarının korunmasını, en başından beri, Birliğimizin temeli haline getirdik.  Medeni, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar arasında fark gözetmeksizin, tüm insan haklarını evrensel, bölünemez ve birbirine bağlı haklar olarak değerlendiriyoruz.

Dünyamız değişiyor ve değişirken de, insan haklarının korunması ve ilerletilmesi her zamankinden çok önem taşıyarak daha fazla çaba gerektiriyor.”

 

10 Aralık Perşembe 20:00’de

Jüri üyeleri Oyuncu ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İnsani Yardım Programı Sözcüsü Sn. Songül Öden, Yapımcı ve Yönetmen Sn. Semra Güzel Korver, Eleştirmen ve Oyuncu Sn. Emrah Kolukısa, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sinema Televizyon Başkanı Prof. Dr. Nezih Orhon, Gazeteci ve Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Sn. Doğan Şentürk, ödül törenini öncesinde toplanarak, finalist filmler arasından kazananları belirleyecekler.  

Program

8 Aralık: Kısa Film Yarışması Jüri Toplantısı

10 Aralık: Kısa Film Yarışması Ödül Töreni – çevrimiçi yayın

10-20 Aralık: Avrupalı ve Türk yönetmenlerin çektiği 17 uzun ve 4 kısa metrajlı film, ücretsiz ve çevrimiçi olarak https://www.festivalscope.com/page/euhrfd-2020/ bağlantısında izleyicilerin beğenisine sunulacak.

 

Tüm filmlerin gösterim gün ve saatleri ile ilgili bilgiyi ve söyleşi duyurularını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun internet sitesi https://www.avrupa.info.tr/tr/HRFD2020 ve Facebook hesabı  /EUinTurkey 'den takip edebilirsiniz.

 

Arka Plan

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, her yıl 10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle, insan hakları konusunda hazırlanmış filmleri seyirciyle buluşturmak ve konu üzerinde tartışmaları teşvik etmek gayesiyle Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri'ni düzenliyor.

 

10. Avrupa Birliği Kısa Film Yarışması Tanıtım Animasyonu

  
“Bu kuşları tanıyorsun, onların dili, kanadı sen ol. Kısa filmini çek, mesajını bize uçur."

 

“Memo Tembelçizer’”in Çizgileriyle İnsan Hakları (giphy&sticker)

Delegasyon, AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması ve İnsan Hakları Film Günleri ile insan hakları konusunda farkındalığı arttırmaya çalışırken karikatürist “Memo Tembelçizer”in kendine özgü çizgileriyle herkesi sosyal medya üzerinden de Evrensel İnsan Haklarını anımsamaya bir kez daha davet ediyor.           
  

 

Arşiv

https://www.avrupa.info.tr/tr/ab-insan-haklari-film-gunleri-arsivi-7913

https://www.avrupa.info.tr/tr/ab-insan-haklari-kisa-film-yarismasi-arsivi-7978

 

 

Ayrıntılı bilgi için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:

Dilek Tütüncü, İletişim ve Enformasyon Yöneticisi

dilek.tutuncu@eeas.europa.eu  T +90 312 459 87 00 / M +90 536 593 93 03

Miray Akdağ -  Avrupa Birliği Basın Müşaviri

miray.akdag@eeas.europa.eu    M +90 532 624 93 56  / T +90 312 459 88 77