EU Prize for Women Innovators 2019: thirteen candidates in the final

AB Kadın Yenilikçiler Ödülü 2019: Finalde on üç aday

04.04.2019 Per - 11:24

Brüksel, 4 Nisan 2019

Çığır açan fikirlerini piyasaya süren on üç başarılı kadın girişimci, AB araştırma ve inovasyon programı, Ufuk 2020 kapsamında finanse edilen AB Kadın Yenilikçiler Ödülü 2019 için son listeye alındı.

Araştırma, Bilim ve İnovasyon Komisyon Üyesi, Carlos Moedas, Brüksel’deki bir organizasyonda bu kişilerin isimlerini duyurdu: “Bu yıl, ödül için başvuran birçok muhteşem yenilikçi oldu. Bu da, fikirleri ve günlük hayatlarımıza yaptıkları etkilerinin tanınmasını hak eden pek çok kadın mucit olduğunu göstermektedir. Ancak hâlihazırda kullanılmayan çok fazla potansiyel ve yetenek mevcuttur ve finalistlerimizin, diğer kadınların da yenilikçi olmaları için ilham kaynağı olacaklarını umuyorum.”

Finalistler, çığır açan fikirlerine dayanarak tek başlarına veya birlikte başarılı şirketler kurmuşlardır. İçlerinden dokuzu, ana kategorideki üç ödül için ve dördü, 35 yaş altındaki mükemmel kadın girişimcileri tanıyan Yükselen Yenilikçi unvanı için rekabet ediyorlar.

Ana Kadın Yenilikçiler kategorisindeki dokuz kadın aşağıda listelenmektedir:

 • ÖzgeAkbulut (Türkiye), Cerrahi müdahalelere gerçekçi tepkiler veren doku ve organ modelleri tasarlayan ve üreten bir şirket olan Surgitate’in eş kurucusu ve CEO’su. Amiral gemisi olan ürünleri, bir meme modeli, üç kıtada meme ameliyatı eğitimi için kullanılmaktadır.
 • Irina Borodina (Litvanya), Pestisitlere güvenilir ve etkili bir alternatif olarak feromonlar üreten Danimarka’daki bir biyoteknoloji şirketi olan BioPhero’nun eş kurucusu ve CTO’su.
 • Martine Caroff (Fransa), aşılar, in vitro teşhis, kozmetik ürünleri ve tıbbi cihazlara yönelik bakteriyel endotoksinlerde uzmanlaşan biyoteknolojik şirket LPS-BioSciences’ın kurucusu.
 • Nuria Espallargas (İspanya), Norveç’te Seram Coatings’in eş kurucusu ve dünyadaki en sert sentetik malzemelerden biri olan ThermaSiC’in eş mucidi. Bu malzeme, ürün ömrünü artıran ve bakım maliyetlerini azaltan üstün performansa sahip bir ısıl kaplama olarak kullanılmaktadır.
 • JalilaEssaïdi (Hollanda), Bir biyoteknoloji şirketi olan Inspidere BV’nin kurucusu ve CEO’su. Gübre kaynaklı biyoplastikler ve liflerin üretilmesine yönelik patenti alınmış birkaç yeniliği, fazla gübreye ilişkin kritik zirai problemi sürdürülebilir bir yerel kaynağa dönüştürmektedir.
 • ShimritPerkol-Finkel (İsrail), şehir, sahil kesimi ve denize ilişkin altyapıların biyolojik ve ekolojik değerini güçlendiren yüksek performanslı ve çevresel olarak duyarlı çözümler sunan bir şirket olan ECOncrete Techin eş kurucusu ve CEO’su.
 • Cécile Real (Fransa), Endodiag’ın eş kurucusu ve CTO’su. Şirket, birkaç yıl ila birkaç gün arasında değişiklik gösteren, dayanılmaz ağrılara ve kısırlığa neden olan ve dünya çapında 180 milyon kadını etkileyen bir hastalık olan endometriyoz teşhisinin süresini kısaltmıştır.
 • Melanie Rieback (ABD), Hollanda’da dünyanın ilk kar amacı gütmeyen bilgisayar güvenlik danışmanlığı olan Radically Open Security’nin eş kurucusu ve CEO’su. Özgün iş modeli, açık kaynaklı verileri desteklemektedir ve çalışanları, bir kar paylaşım düzenine dahil etmektedir.
 • Carol Robinson (Birleşik Krallık), ilaç keşif şirketi OMass Therapeutics’in eş kurucusu ve Bilimsel Danışmanı. Patenti alınmış yüksek çözünürlüklü kütle spektrometrisi teknolojilerini kullanarak nadir görülen hastalıklara yönelik ilaçlar geliştirmektedirler.

Yükselen Yenilikçi için dört aday aşağıda listelenmektedir:

 • Teresa Baumann (Almanya), yeni ilaçlarının geliştirilmesini daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için bilgisayar simülasyonu kullanan bir yazılım şirketi olan GoSilico’nun eş kurucusu ve COO’su.
 • Nora NseirManassa (İsrail), cerrahi doku greftlerinde devrim yapmak için özgün nanofiber ve doku yapıştırıcısı geliştiren bir şirket olan Nurami Medical’ın eş kurucusu ve CTO’su.
 • Michela Puddu (İtalya), İsviçre’de Haelixa’nın eş kurucusu ve CEO’su.  Şirket, özellikle organik pamuk gibi sürdürülebilir ürünlere odaklanarak, etik ve şeffaf endüstri uygulamalarını temin etmek için akıllı DNA-tabanlı izleme çözümleri kullanmaktadır.
 • Nargis Rahimi (İsveç), Shifo Foundation’ın eş kurucusu ve Ortaklık ve İletişim Direktörü. Ekibi, kritik sağlıklı iş gücü eksikliği ve sürdürülebilir sağlık bilgisi sistemlerindeki noksanlıklar gibi yüksek anne ve çocuk ölüm oranlarının temel nedenlerinden bazılarına büyük ölçüde uygun maliyetli ve ölçeklendirilebilir çözümler geliştirmektedir.

Finalistler, iş dünyası, risk sermayesi, girişimcilik ve akademi alanlarından bağımsız uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından seçilmiştir. Komisyon, AB Üye Devletleri ve Ufuk 2020’ye bağlı ülkeler arasından 154 başvuru almıştır.

Arka plan

2011, 2014, 2016, 2017 ve 2018’deki ilk beş sürümünden elde ettiği başarının ardından bu yılki AB Kadın Yenilikçiler Ödülüne yapılan başvurular, Ocak 2019’da sona ermiştir. Her biri €100.000 olan üç nakit ödül, ana Kadın Yenilikçiler kategorisine verilecektir ve €50.000 değerindeki bir ödül, Yükselen Yenilikçi Ödülünün kazananına verilecektir. Kazananlar, 16 Mayıs 2019 tarihinde Paris’de VivaTech Festival’de duyurulacaktır.

Ödülün amacı, daha fazla inovasyon ve daha fazla kadın girişimciye duyulan ihtiyaca yönelik kamu farkındalığını artırmak ve inovasyon alanında kadınların başarısını tanımaktır. Kadınlar araştırma alanında her geçen gün daha da aktif olsalar da hâlihazırda içlerinden yenilikçi girişimler meydana getiren çok az kişi vardır. Bu, rekabetçi kalabilmek ve ekonomik ve toplumsal güçlüklere çözümler bulabilmek için insan kaynaklarının tamamını tam anlamıyla kullanması gereken Avrupa için kullanılamayan bir potansiyeli temsil etmektedir.

Daha fazla bilgi

Medya irtibatları

Araştırma, Bilim ve İnovasyon AT Sözcüsü