AB, Kolluk Kurumları İçin Şikâyet Sistemini Destekliyor

AB, Kolluk Kurumları İçin Şikâyet Sistemini Destekliyor

28.09.2018 Cu - 10:27

28/09/2018

 

 

Kolluk kurumları şikâyet sistemini destekleyen yeni bir projenin resmi açılışı, bugün Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Törene İçişleri Bakan   Yardımcısı Mehmet Ersoy, Finlandiya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sn. Jussi Soini ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Gabriel Munuera Vinals katıldı.


İnsan haklarına saygı, Türkiye ve AB’nin üzerine dikkatle eğildiği konulardan biridir. Türkiye insan haklarına saygının geliştirilmesi adına adımlar atmış, bu kapsamda 2016 yılında Kolluk Gözetim Komisyonu’nun kurulmasına dair 6713 sayılı kanunu kabul etmiştir. Bu kanun ile, Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından yürütülecek sekreterya görevi ve merkezi kayıt sistemiyle birlikte, İçişleri Bakanlığı bünyesinde daimi bir komisyonun kurulması öngörülmüştür. “Bağımsız Polis Şikâyet Komisyonu ve Emniyet Genel Müdürlüğü/Polis Teşkilatı, Jandarma Teşkilatı/Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Teşkilatı/Komutanlığı için Şikâyet Sistemi” başlıklı AB Eşleştirme Projesi’nin amacı, AB standartları ve Avrupa’da genel kabul gören en iyi uygulamalar göz önünde bulundurularak kanunun öngördüğü sistem ve mekanizmanın kurulmasına yardımcı olmaktır.

2 milyon Avroluk bu projeye, tümüyle AB tarafından fon sağlanmıştır; Proje ile  görevlerini ifa ederken, Türk Polis ve Jandarma teşkilatları ile diğer kolluk kurumlarının hesap verebilirliğini, verimliliğini ve etkinliğini demokratik ilkeler ve insan haklarına saygı doğrultusunda arttırmayı hedeflemektedir. Proje Finlandiya ve Türkiye Cumhuriyeti ortaklığında uygulanacaktır.

 

24 ay sürecek olan proje yeni bir yurttaş-dostu şikâyet sisteminin yanı sıra (istatistiklerin merkezde toplandığı) ulusal bir kayıt ve vaka ele alış sisteminin kurulmasını destekleyecek; paydaş katılımı ve kamu enformasyon stratejisi üzerinde çalışacak; iş planları ile stratejik planlar geliştirecektir. Proje faaliyetleri arasında mevzuat analizi, uzmanlıkların paylaşımı, eğitimler, çalışma ziyaretleri de yer alacaktır.

 

Daha fazla bilgi için Delegasyon’dan:

Sn. Maria. Stogova, Tel. +90 (0)312 459 87 00, E-posta: Maria.Stogova@eeas.europa.eu

 

Basın irtibat:

Miray Akdağ, Basın ve Enformasyon Sorumlusu, AB Türkiye Delegasyonu

Tel: 0312 4598700, E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu