EU & Turkey Hand In Hand To Protect Cultural Heritage

AB Kültürel Mirasın Korunması İçin Türkiye İle Elele

12.04.2018 Per - 08:55

Avrupa Birliği, 2018 Kültürel Miras Yılı kapsamında 12 Nisan 2018 günü İstanbul'da "Heritage İstanbul Restorasyon Arkeoloji Müzecilik Teknolojileri Fuar ve Konferansı"na katılacak. AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Gabriel Munuera Vinals'ın katılımıyla gerçekleşecek etkinlikte, Türkiye'nin zengin kültürel mirasının, tarih ve sanat varlığının korunması, saklanması ve gelecek yıllara aktarılması tartışılacak. Toplantıda Avrupa Birliği'nin korunması çalışmalarına destek sağladığı dünya kültür mirası Göbeklitepe de masaya yatırılacak.

Avrupa Birliği, 2018 yılını "Kültürel Miras Yılı" ilan etti. Bu kapsamda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Türkiye'nin kültürel mirası üzerine çalışan kurum ve kuruluşların yanı sıra sektörle ilgili tedarikçiler, müzeciler ve arkeologlar ile daha yakın bir birliktelik kuruyor. 

Konferansta Türkiye'nin zengin kültürel mirası ve bu mirasın korunmasını yanı sıra,  arkeoloji teknolojileri, yenileme, bakım onarım ve koruma yöntem ve teknikleri, müzecilik teknolojileri, müzecilikte eğitim yönetim iletişim konuları da ele alınacak.

Fuarda; yakın dönemdeki keşfi ile şimdiye dek bilinen insanlık tarihinde değişiklik yaratan dünya kültür mirası Göbeklitepe de Avrupa Birliği'nin gündeminde olacak. Göbeklitepe'nin korunması amacıyla atılan adımların en büyük finansörü olan Avrupa Birliği, “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün işbirliği ile Göbeklitepe’de kazı alanına iki adet koruyucu çatı yapılmasına destek verdi.  UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday olan Göbeklitepe, konferansta Profesör Aslı Özyar'ın katılımı ile "Yerleşik Yaşama Geçiş Sürecinde Göbeklitepe" ve Doçent Dr. Zeynep Eres'in katılımı ile "Dünya Kültür Mirası Adaylığı Sürecinde Göbeklitepe" başlıklarıyla ele alınacak.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı münasebetiyle şunları söyledi; " Kültürel mirasımız Avrupa'nın geleceğini inşa etmede büyük rol oynar.  Bu nedenle 2018'de bizler Avrupa Birliği olarak kültürel mirasın korunmasının yollarını arıyor ve bununla ilgili fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Zira kültürel mirasımızı özenle koruyarak çeşitliliğimizi keşfedebilir ve ortak yönlerimize ilişkin kültürlerarası bir diyalog başlatabiliriz.  Avrupa Kültürel Miras Yılı bir kez daha kutlu olsun"

 

Tarih: 12 Nisan 2018

Yer: Hilton Istanbul Bosphorus Hotel

Sergi ve Kongre Merkezi

Saat:  11.30

 

Daha fazla bilgi için Delegasyonla temasa geçiniz:

Dilek Tütüncü, Tel.: +90 312 459 87 00, E-posta: dilek.tutuncu@eeas.europa.eu

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ – Avrupa Birliği Delegasyonu Basın ve İletişim Sorumlusu  

miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu; M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77