Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

AB Projesi, Türkiye’de Mahkumların Rehabilitasyonunda Daha Yüksek Standartlara Ulaşılmasını Destekliyor

Ailelerine geri dönüşlerine ve topluma yeniden kazandırılmalarına yardımcı olmak üzere cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların rehabilitasyonunu destekleyen ve Avrupa Birliği tarafından mali olarak desteklenen projenin kapanış toplantısı, 31 Mart günü Ankara’da düzenlenecek. Etkinliğe Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Bilal Uçar, İspanya Büyükelçisi Ekselansları Sn. Rafael Mendivil Peydro ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Gabriel Munuera Vinals katılacak.

Cezaevlerindeki mahkumların rehabilitasyonunda başarı sağlanabilmesi için suçun arkasında yatan nedenler üzerinde yapılacak titiz bir değerlendirme sonucu müdahale programlarının tasarlanması gerekir. AB tarafından sağlanan 1.7 milyon Avroluk katkıyla, farklı kriminolojik geçmişten gelen mahkûmların rehabilitasyonu, tedavisi ve topluma kazandırılmalarına dönük etkin hizmetlerin yapılandırılması maksadıyla, Adalet Bakanlığına teknik destek verilmiştir. Bu girişim kapsamında, suça itilme sebeplerinin bir haritasını çıkarabilmek maksadıyla, 20.000’den fazla suçlu üzerinde bilimsel olarak çalışılmış; bunun ardından da, farklı suç gruplarının risk seviyeleri hakkında bir değerlendirme yapılmıştır. Birey odaklı müdahale programları, suç işleyen bireyleri suça iten sebepler ve bu bireylerin taşıdığı risk düzeyleri ışığında geliştirilmiştir. Programlar, aile içi şiddet suçlularının rehabilitasyonu, dürtü ve kleptomani kontrolü ve genç mahkûmlara duygularını kontrol etme eğitimi gibi çeşitli konular üzerinde odaklanmıştır. Türkiye cezaevi popülasyonu üzerinde yürütülen bu kapsamlı bilimsel çalışma sonuçlarının, mahkûmların başarılı bir şekilde rehabilitasyonlarını desteklemenin yanı sıra hükümetin tekrar suç işlenmesini önleyebilmesi için sosyal, sağlık, eğitim ve ekonomik alanlarda tedbir alınmasını amaçlayan yeni nesil projeler için değerli bir dayanak oluşturması öngörülmektedir.

Bu proje, uygulaması tamamlanmış olan ve AB tarafından sağlanan ilave 1.9 milyon Avro'luk katkı ile desteklenmiştir. Söz konusu katkı, kilit ceza infaz kurumu çalışanları için bir dizi net iş tanımı, mesleki standart ve eğitim programının tanımlanmasına yardımcı olmak suretiyle Türk Ceza İnfaz Kurumlarının standartlarının yükseltilmesini hedeflemiştir. Projede, bilhassa içinde yaşlılar, engelliler, trans bireyler ve çocukların bulunduğu hassas mahkûm gruplarıyla çalışan personelin eğitim ihtiyaçları üzerinde odaklanılmıştır. Başka hususların yanı sıra insan hakları, ceza infaz kurumlarında güvenlik, sağlık, ziyaretçi kabulü, mahkûmların cezaevine kabulü, acil durum ve kriz yönetimi konularını ele alan toplam 23 temel eğitim programı gözden geçirilmiş ve geliştirilmiştir. Ayrıca, AB tarafından tüm bunlara ek olarak sağlanan1.3 milyon Avro’luk katkı ile ceza infaz kurumu çalışanlarına yönelik hizmet-içi eğitimlerin sürekliliğini temin etmek amacıyla uzaktan eğitim sistemi oluşturulmuş, bu şekilde Türkiye'de ceza infaz kurumlarının iyileştirilmesi amacıyla AB tarafından sağlanan toplam katkı 4.9 milyon Avro'ya ulaşmıştır.

Tarih/Saat: 31 Mart 2017, 10:00
Yer: The Grand Ankara Hotel / Kavaklıdere, Ankara

Ayrıntılı bilgi için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:
Nur Önsoy, Tel: (+90 312) 459 87 00; E-mail: ayse-nur.onsoy@eeas.europa.eu