fbpx AB Projesi Türkiye'deki Cezaevlerinde Radikalleşmenin Önlenmesine Destek Oldu | AB Türkiye
Andre Lys

AB Projesi Türkiye'deki Cezaevlerinde Radikalleşmenin Önlenmesine Destek Oldu

02.07.2021 Cu - 12:27

Ceza infaz kurumlarında radikalleşmenin önlenmesi amacıyla AB standartlarında etkili bir sistemin kurulmasına ilişkin Avrupa Birliği finansmanlı projenin kapanış töreni, 2 Temmuz günü Ankara'da gerçekleştirilecektir. Etkinliğe, Ceza ve Tevkifevleri Genel Muduru Sn. Yunus Alkac, Ispanya İçişleri Bakanlığı Büyükelçilik Müsteşarı Albay Antonio Doblas ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkanı Sn. Andre Lys katılacaktır.

Terör eylemleri çoğu zaman keyfi ve yaygın bir korku yaratmak amacıyla gerçekleştirilen en menfur şiddet olaylarından bir tanesidir. AB ve Türkiye, terörle mücadele ve vatandaşlarına mümkün olan en iyi korumayı sağlama konusunda kararlıdır. Radikalleşmenin önlenmesi on yılı aşkın bir süredir AB'nin terörle mücadele politikasının başlıca dayanak noktalarından bir tanesini oluşturmuştur. Cezaevleri, AB ve ilgili uluslararası kuruluşlar tarafından köktencilik, radikalleşme ve şiddet içeren aşırıcılığın beslenme imkanı bulabildiği en yüksek riskli yerler olarak değerlendirilmektedir.

Projenin desteğiyle, olası tehditler ve mahkumların daha fazla radikalleşmesi ihtimaline yönelik erken uyarı mekanizmaları oluşturulmuştur. Şiddet içeren davranışlar üzerine gitmek amacıyla radikalleşmeden uzaklaştırmaya yönelik etkin programlar geliştirilmiştir. Cezaevi personeline, şiddet yanlısı aşırıcı ve yüksek riskli suçlulara yaklaşım, cezaevlerinde müdahale ve iletişim konularında eğitim programları tasarlanmıştır. Genel anlamda bu AB projesi, AB’nin en iyi uygulamalarına uygun olarak, radikalleşmeyi önlemek amacıyla yöneticiler ve cezaevi personeli için etkili müdahale yöntemlerinin ve yaklaşımının geliştirilmesine yonelik önemli bir adım atmış bulunmaktadır.

2 milyon Avroluk AB katkısıyla eşleştirme yöntemiyle uygulanan proje, İspanya İçişleri Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülmüştür.

 

Tarih/ Saat:    02 Temmuz 2021, 10:30

Yer:                 Hilton Oteli, Ankara

 

Daha fazla bilgi için Delegasyon’dan:

Nur Önsoy, Tel: (+90 312) 459 87 00; E-posta: ayse-nur.onsoy@eeas.europa.eu

 

Basın irtibat:

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Tel: 0312 4598700,

E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu