The EU, The Turkish Ministry Of National Education, And The World Bank Launched Today In Adana The Construction Of New Schools For Syrian And Turkish Children

AB, T.C.Milli Eğitim Bakanlığı ve Dünya Bankası, Bugün Adana'da Suriyeli ve Türk Çocuklar İçin Yeni Okulların İnşaatını Başlattı

13.07.2018 Cu - 12:02

13/07/2018

 

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Dünya Bankası ile birlikte AB, Adana'daki temel atma töreniyle Türkiye'nin dört bir yanındaki 56 okulun inşaatını başlattı. Bu başlangıç, mültecilerin yüksek yoğunlukta olduğu bölgelerde Suriyeli ve Türk öğrenciler için ilave okul alanı ihtiyacını karşılamayı amaçlayan projenin bir parçasıdır. AB Türkiye Delegasyonu İşbirliği Bölüm Başkanı Simona Gatti, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Dünya Bankası Ülke Direktörü Vekili Tamara Sulukhia, 200 kadar misafirin katıldığı törenin açılışını yaptılar.

 

Eğitim altyapısı alanında Dünya Bankasının uyguladığı bu projenin amacı, 40.000 Suriyeli ve Türk öğrencinin, Türkiye'nin dört bir yanında bulunan 56 okuldaki 1.320 yeni sınıfa erişimine olanak sağlamaktır. Bu proje, mülteci akınından etkilenen Türkiyeli toplulukların bunu başarılı bir şekilde absorbe etmelerini ve sosyal uyumu sağlamayı desteklerken, 18 yaşın altındaki Suriyeli çocukların Türkiye’nin dört bir yanındaki 12 ilde kaliteli eğitime erişimlerini sağlama hedefini paylaşarak, MEB’le yakın ortaklık içinde geliştirildi.

 

Genel olarak AB, ev sahibi topluluklarda Suriyeli ve Türk çocuklar için eğitim alt yapısını geliştirmek amacıyla toplam 475 milyon euro tahsis etti. Bu amaçla Dünya Bankası, 150 milyon euro tutarındaki proje aracılığıyla alt yapı geliştirme çalışmalarını yapacak, KfW Kalkınma Bankası da 325 milyon euro değerinde iki tamamlayıcı proje gerçekleştirecek. 

 

Bu üç altyapı projesi dahilinde, bugün sunumu yapılan projenin kapsayacağı 56 okul dahil olmak üzere toplam 215 okul inşa edilecek. Bu temel atma töreniyle, ilk altı okul Adana ilinde inşa edilmeye başlanıyor.

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İşbirliği Bölüm Başkanı Simona Gatti bu vesileyle şunları söyledi: "Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamındaki bu projelerle ne kadar çabuk ilerleme kaydettiğimizi görmek harika. Eğitim altyapısı sağlayan bu projeler, 150.000 kadar Suriyeli ve Türk öğrencinin eğitimlerini iyi donanımlı tesislerde tamamlamasını sağlayacağından ve böylece Türk yetkililerin Suriyeli çocukların eğitime erişimini kolaylaştırmadaki muazzam çabalarını destekleyeceğinden, bizi gururlandırıyor."

 

 

Arka Plan

Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı

 

Avrupa Birliği 2011 yılından bu yana mülteci krizine müdahalede Türkiye'yi desteklemektedir. Başlangıçtaki destek, Avrupa Sivil Savunma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) şeklinde oldu. AB'nin orta ve uzun vadeli destek için diğer finansal araçları, krizin uzun süren yapısına karşılık olarak daha sonra eklendi. Bu destek, Ocak 2016'da Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programının yürürlüğe girişiyle önemli ölçüde artırıldı.

Mali Yardım Programı yoluyla, eğitim, sağlık, altyapı, sosyo-ekonomik kalkınma ve göç idaresi gibi önemli alanlarda destek sağlanarak, hem mültecilere hem de Türkiye’deki ev sahibi topluluklara yardım etmek için 3 milyar Euro taahhüt edilmiştir. Üç milyar euro tutarındaki destek kapsamında, 72 proje devam etmektedir ve 1,9 milyar Euro'dan fazla ödeme yapılmıştır.

Bu kaynak, krizin başlamasından bu yana Türkiye’ye mülteci desteği için halihazırda tahsis edilmiş olan yaklaşık 350 milyon Euro'nun ve AB Üye Ülkelerinin sağladığı iki taraflı yardımın üzerine ekleniyor.

 

Türk milli eğitim sistemine AB desteği

Türkiye'de okul yaşında (5-17 yaş) 950.000'den fazla Suriyeli çocuk bulunuyor. Tüm bu çocukların iyi kalitede eğitime erişimini sağlamak, bir kuşağın kaybolmasını önlemek açısından önceliklidir ve onların Türk eğitim sistemine kaydolması genel entegrasyon çabalarını desteklemek için bir fırsattır. 2017-2018 öğretim yılında 603.929 Suriyeli çocuk okula gitti ve bu sayı önceki yıllara göre önemli bir artıştı.

AB, MEB’in ilgili çabalarını, okulların inşa edilmesi ve operasyonel yardım yoluyla destekliyor. Bu destek, MEB’e 300 milyon Euro doğrudan hibe (PICTES) ya da UNICEF, UNHCR ve aralarında Concern Worldwide, DAAD ve SPARK'ın bulunduğu uluslararası STK’lar gibi ortaklarla eğitim alanındaki diğer girişimler şeklinde gerçekleşiyor. Tüm bu çabalar, AB'nin Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında eğitime ayrılan 899 milyon euro'dan fazla tutarın tamamlayıcı unsurlarıdır.

 

Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçin:

İlhan GÜLTEKİN - Altyapıdan Sorumlu Program Yöneticisi, Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı
ilhan.gultekin@eeas.europa.eu / T +90 312 459 87 00

 

Basınla ilgili talepler için:

Miray AKDAĞ - AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri
miray.akdag@eeas.europa.eu
M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77