The Head of the EU Delegation to Turkey, Ambassador Christian Berger, congratulates Syrian students on their scholarships for Turkish language training

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Türkçe eğitim bursu alan Suriyeli öğrencilere sertifikalarını sundu

06.07.2018 Cu - 11:08

Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında AB’nin eğitim alanındaki en temel yatırımlarından biri, Suriyeli gençlerin Türkiye’de yükseköğrenim görebilmelerini sağlamaya yöneliktir. Hollandalı sivil toplum kuruluşu SPARK, bu alanda AB’nin önemli bir uygulama ortağı olup şu an itibariyle akademik eğitimleri için 380’i aşkın öğrenciye tam burs desteği vermektedir. 

3 Temmuz 2018 günü SPARK, Türkiye’deki üniversitelere kaydolabilmelerine imkân verecek Türk dili eğitim burslarını takdim etmek üzere Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Kilis’ten 400 kadar öğrenciyi bir araya getirdi.

 Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen törene katılan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger öğrencileri tebrik ederek, Türkiye’de çok sayıda Suriyeli gence yükseköğrenimin kapısını açmak üzere AB tarafından sarf edilen çabalardan duyduğu gururu dile getirdi: “Ekonomik fayda bir yana yükseköğrenim, kişiye olağanüstü zenginlikler katan bir deneyimdir. Bugün burada bulunan tüm öğrencilere, akademik olarak kendini geliştirme konusunda taşıdıkları kararlılık dolayısıyla teşekkür ederim. Bu çabalar hem sizlere, hem de umut ederim ki Türkiye’ye ve barışa kavuşacak geleceğin Suriye’sine daha iyi bir gelecek getirecektir. Belki sizlere geçmişinizi geri veremeyiz; ne var ki, geleceğinizi şekillendirmenize yardımcı olabiliriz. Ülkenizin ve bölgenizin sizlere ihtiyacı olacak. Sizlere yatırım, aynı zamanda geleceğimize de yapılabilecek en iyi yatırımdır."  

SPARK Ofisinin Başkanı Subhe Mustafa da Suriyeli gençlerin daha iyi bir gelecek inşa edebilmesine yardımcı olacak projenin önemini vurguladı. Gaziantep Üniversitesi Rektörü 

Prof. Dr. Ali Gür ise geçen zaman içerisinde SPARK’la kurulan işbirliğinin nasıl büyüdüğüne odaklanarak şunları ifade etti: "AB ile birlikte Suriyeli öğrencilere daha iyi bir gelecek sunmak için çalışıyoruz; onlar ülkemizde mülteci değil birer misafirdir." 

Törende konuşan bursiyer öğrencilerden Suriyeli Ola, AB'nin hem kendi hem de Suriye'nin geleceğine yaptığı yatırımdan duyduğu minnettarlığı dile getirerek şunları söyledi: "Hepimiz benzer zorlukları yaşıyoruz, hepimiz aynı kültürden geliyoruz, aynı dili konuşuyoruz. Başarı varsa bu ortak bir başarıdır ve bunun için hepimizin kendimizle gurur duymamız gerekir. Bir gün ülkemize döndüğümüzde elimizde diplomalarımız olacak. Hayallerimizden hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz."  

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Koordinatörü Dr. Öğr. Üy. Serpil Uçar ve Öğrenci İşleri Başkanı Filiz Aksoy, Mersin Üniversitesi Öğrenci İşleri Başkanı Ertul Dere, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen de törene katıldı. Üç öğrencinin hikâyesini konu alan bir kısa film ve Suriyeli öğrencilerin burslarını kutlamak üzere sergiledikleri müzik performansı etkinliğe renk kattı. 

Büyükelçi Christian Berger ayrıca bu vesileyle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret ederek, hem Türkiye'deki Mülteciler için Yardım Programı hem de Katılım öncesi Yardım Programı (IPA) kapsamında Gaziantep'te yürütülen AB destekli projelerin uygulanmasına ilişkin görüş alış verişinde bulundu. Berger ve Şahin yeni işbirliği çalışmalarında istihdam ve sosyal uyum projelerine ağırlık verilmesinin önemi konusunda mutabık kaldı.