Turkey and EU Joined Forces to Improve the Social Dialogue across Turkey

AB ve Türkiye, Sosyal Diyaloğun Ülke Çapında Geliştirilmesi için Güçlerini Birleştiriyor

16.01.2019 Çar - 15:20

 

16/01/2019

AB finansmanlı "Türkiye'de Sosyal Diyaloğun Geliştirilmesi" projesinin kapanış etkinliği 17 Ocak 2019 Perşembe günü Ankara Hilton Otel'de gerçekleştirilecek. Etkinliğe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt Selçuk, ILO Türkiye Direktörü Sn. Numan Özcan; BM Mukim Koordinatörü Sn. Irena Vojáčková-Sollorano;  AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Gabriel Munuera Vinals ile İşveren ve İşçi Sendika Konfederasyon Başkanları katılacaklar.

Proje neleri kapsıyor?

2,5 milyon Avroluk proje Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve sosyal ortaklar ile birlikte uygulandı. 30 aylık proje kapsamında işverenler ve işçiler arasında, her düzeyde iyi işleyen sosyal diyalog mekanizmaları desteklendi. Sosyal ortaklar, kamu kurumları ve il istihdam ve mesleki eğitim kurullarından en az 1,000 kişiye uluslararası çalışma standartları, sosyal diyalog, insan hakları ve AB'deki en iyi uygulama örnekleri konusunda kapsamlı eğitim verildi. Sosyal diyalog kültürünün geliştirilmesi amacıyla ILO ve Bakanlık tarafından Türkiye genelinde 2,000'i aşkın üniversite öğrencisi için etkileşimli seminerler düzenlendi. 

Proje ayrıca Türkiye'de iki taraflı sosyal diyaloğu kolaylaştırıcı rol oynadı.  5,000 işletmenin katılımıyla ortak sektörel atölye çalışmaları düzenlendi, bu çalışmalar kapsamında işveren ve işçi temsilcileri, işyerlerinde bilgilendirme ve istişare süreçleri gibi, sosyal diyaloğun yenilikçi iyi uygulamaları konusunda görüş alışverişinde bulunma imkânına sahip oldu.

Türkiye'de ilk kez "İşyeri Düzeyinde En İyi Sosyal Diyalog Uygulamaları" konulu bir yarışma düzenlendi.

Endüstriyel ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla, gıda, finans, kimya, güzel sanatlar, turizm, inşaat, madencilik ve tekstil alanlarında çeşitli çalıştaylar yapıldı.

Hem sosyal ortaklar hem de Bakanlıklara yönelik iyi politika yapma süreçlerine katkı sağlamak üzere "Türkiye'de Sendikalara Yönelik Algı", "Sosyal Diyaloğun Ekonomiye Katkısı", ve "Örgütlemesi Zor Çalışanların Örgütlenmesi" gibi Türkiye için yeni olan konuların da yer aldığı çeşitli araştırmalar yürütülerek raporlar hazırlandı.

Etkinliğin amacı nedir?

Kapanış etkinliğinde "Sosyal Diyalog Mekanizmalarında En İyi İşletmeler" yarışması ile "Sosyal Diyalog ve Sendikal Haklar" konulu kısa film yarışması olmak üzere iki ödül töreni yer alacak. "Türkiye'de Sosyal Diyaloğun Birlikte Şekillendirilmesi" konulu oturumda TİSK ile Türkiye'nin altı işçi sendika konfederasyonunun başkanları yer alacaklar.   

Kapanış töreni münasebetiyle AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi; "Sosyal diyalog ve sendikal haklar Avrupa Sosyal Modeli'nin temel unsurlarıdır. Bunlar, uzlaşma kültürünü ve çalışma hayatının her aşamasına paydaşların demokratik katılımını destekler".

Projeye ilişkin daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret ediniz: www.sosyaldiyalog.org

 

Daha fazla bilgi için Delegasyonla temasa geçiniz:

Sn. Mehmet Caner Demir

Sektör Yöneticisi, Sosyal Politika ve İK Geliştirilmesi 

E-posta: Mehmet-Caner.DEMIR@eeas.europa.eu

 

Basınla ilgili sorularınız için:

AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

Sn. Miray Akdağ,

Tel: 0312 459 87 00,

E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu