EU Hosts “Youth for Culture” Forum in Muş

AB'nin Muş'ta Düzenlediği "Kültür İçin Gençlik Forumu"na Türkiye'nin Dört Bir Yanından Gelen Yüzlerce Genç, Ünlü Yönetmen ve Oyuncular Katılıyor!

03.10.2018 Çar - 15:26

03/10/2018

 

AB Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Muş'taki yerel yetkililer, Ünlü yönetmen ve oyuncular ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen yüzlerce genç 4-5 Ekim tarihlerinde, Avrupa Birliği'nin Kültürel Miras Yılı kutlamaları çerçevesinde Muş'ta bir araya gelecek.  

 

Büyükelçi Christian Berger, Muş Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile beraber 5 Ekim 2018 günü Muş Alparslan Üniversitesi Kongre Merkezindeki etkinliğe ev sahipliği yapacak.

 

Forum kapsamında, genç nesillerin kültürel mirasın korunmasında nasıl bir rol üstlenebilecekleri ele alınacak. Program kapsamında kültürel kimlik, kültürel çeşitlilik ve kültürel miras konularında iki gün sürecek yoğun çalıştaylar da düzenlenecek. Oturumların ardından dinleyicilerin deneyimleri, görüşleri ve sorularıyla katkıda bulunabilecekleri panel tartışmaları yapılacak.

Konuşmacılar arasında yer alan ünlü isimler Rasim Öztekin (oyuncu), Veysel Diker (Muşlu sahne sanatçısı), Yüksel Aksu (yazar, yönetmen) ve Jale İncekol (yönetmen) dinleyicilerle fikir alışverişinde bulunacak. Programda kültürel mirasın korunmasının neden önemli olduğu tartışılacak.

Kültürel bir ağ oluşturma olanağı sunacak olan etkinlik; kültürün yetenek ve yaratıcılığın geliştirilmesindeki rolünü vurgulayacak. Forumda kültürün, inovasyon, istihdam ve büyüme, sosyal uyum ve kültürler arası diyalog gibi AB'nin önceliklerine sağladığı katkılar da ele alınacak. 

 

Arka plan :

 

2018 yılı boyunca Avrupa Birliği ülkelerinde, ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde renkli kültürel mirasımızı kutluyoruz. Avrupa Kültürel Miras Yılının amacı daha fazla kişinin Avrupa kültürel mirasını keşfetmeye ve bu konuyu araştırmaya sevk etmek, ve ortak bir alan aidiyet duygusunu güçlendirmektir. Bu yılın sloganı "Mirasımız: geçmişin gelecekle buluştuğu nokta"dır. Kültürel mirası deneyimleyeceğimiz, takdir edeceğimiz ve aynı zamanda bu mirasın keyfine varacağımız bu yıl hepimizin yılıdır. İnsanların kültürel mirasla daha yakınlaşmalarını sağlamak üzere Avrupa genelinde düzenlenen binlerce aktiviteye herkes davetlidir. Kültürel sektörden kilit paydaşların yanı sıra sivil toplum örgütleri bu yılki aktivitelere yoğun katılım sağlamaktadır.

AB Türkiye Delegasyonu ülke genelinde bu amaçla bir çok kültürel etkinlik düzenlemektedir.    

 

Daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret ederek www.avrupa.info.tr sosyal medya hesaplarımızdan etkinlikleri takip ediniz.

#EUForCulture  #AB ve Kültür

 

Tarih/Saat: 5 Ekim 2018, 09:00

Yer:    Muş Alparslan Üniversitesi Kongre Merkezi

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ miray.akdag@eeas.europa.eu   

Etkinlikle ilgili sorularınız için:

Selda Düzenli selda.duzenli@eeas.europa.eu