AB`nin Türkiye’deki en büyük “acil durumlarda eğitim” programı ilk önce mülteci ailelere ulaşıyor

AB`nin Türkiye’deki en büyük “acil durumlarda eğitim” programı ilk önce mülteci ailelere ulaşıyor

Brüksel, 8 Haziran 2017

Avrupa Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Şartlı Eğitim Yardımı açılış törenine katılıyor.

2017 sonuna kadar yaklaşık 230 bin mülteci çocuğun Türkiye’de okula devamını teşvik etmeyi hedefleyen AB`nin şu ana kadarki en büyük “acil durumlarda eğitim” programı kapsamında mülteci ailelere ilk ödemeler başladı. “Şartlı Eğitim Yardımı” projesine “Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı” altında 34 milyon Avro AB fonu aktarılıyor. Proje ile çocukları düzenli olarak okula devam eden mülteci ailelere iki ayda bir nakit transferi sağlanıyor.

Programın bugün Ankara’da yapılan açılış töreninde konuşan Avrupa Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides“Mülteci çocuklar çoğumuzun aklının alamayacağı şeyler atlattı. Bu yüzden eğitime yatırım hayati önem arz etmekte olup Avrupa Birliği için bir önceliktir. Bu çocukların normal bir hayat hissiyatını yeniden kazanabilmelerine yardımcı olmak ve gelecek için onlara fırsatlar sunmak istiyoruz. Programın şu anda tamamen hazır ve işler halde olduğunu ve daha şimdiden 56 bin mülteci çocuğun ailelerine ulaştığımızı açıklamaktan gurur duyuyorum. Ortağımız UNICEF’e ve de Türk Kızılayı ile Türk Hükümeti’ne eğitimi herkesin hakkı yapmak konusundaki kararlılığımızı paylaştıkları için teşekkür ederim.”

Proje, Türk Hükümeti’nin 2003’ten bu yana devam etmekte olan mevcut ulusal Şartlı Nakit Transferi’ni genişleterek daha fazla sayıda mülteci çocuğa ulaşmak üzere UNICEF ve yerel ortağı Türk Kızılayı ile işbirliği içerisinde uygulanıyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Türkiye’de AB tarafından finanse edilen başka bir insani yardım programı olan ve en dezavantajlı mültecilere bir banka kartı aracılığıyla aylık nakit transferi sağlayan Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programı ile aynı banka kartını kullanıyor.  Şimdiden 600 binden fazla mülteci bu program kapsamında aylık ödemelerini alıyor ve AB’nin temennisi yılın sonuna kadar bu rakamın 1.3 milyona erişmesi.

 

Arka Plan

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı, mülteci çocukların mevcut ulusal eğitim programına entegrasyonunu desteklemeyi amaçlıyor. Bu programda, T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün desteği, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın koordinasyonu ile T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzmanlığından faydalanılmaktadır. 

 

SUY Programı için uygun bulunan ailelerin çocukları, okula düzenli olarak devam etmeleri halinde, Şartlı Eğitim Yardımından da faydalanabilecektir. SUY Programına kayıtlı olmayan aileler de eğitim yardımına başvurabilecektir. Aylık ödeme miktarları, aynı ulusal programa dahil olan Türk aileleri için olduğu gibi çocuk başına,  yaşa ve cinsiyete bağlı olarak 35 ile 60 TL arasında değişmektedir. Ayrıca, çocukların okula devam etmelerini sağlamak için projenin çocuk koruma bileşeni de mevcuttur.

Proje, Türkiye’deki mültecilere ve ev sahibi topluluklara yardım sağlamak üzere, AB ve Üye Devletler tarafından aktarılan 3 milyar Avroluk bütçeye sahip “Mülteciler için Mali Yardım Programı”dan (2016-2017) finanse edilmektedir. Mültecilere eğitim sağlanmasını desteklemek amacıyla, şimdiden “Mülteciler için Mali Yardım Programı” kapsamında 500 milyon Avro sağlanmıştır.

Türkiye şu anda 3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapmakta olup bunların neredeyse yarısını çocuklar oluşturmaktadır. Bu çocuklara eğitim sağlanması son derece zorlu bir iştir. Halen 500 bin mülteci çocuk Türk okullarına ve Geçici Eğitim Merkezlerine kayıtlı olmakla birlikte tahminen 370 bin çocuk okula devam etmemektedir.

 

Daha fazla bilgi için: 

TANITIM BELGESİ: Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı 

TANITIM BELGESİ: AB’nin Türkiye’deki İnsani Yardımı (TR-EN

İnternet Sayfası: Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (TR-EN)