etkiniz

AB’nin Yeni Başlattığı Program Türkiye'de İnsan Haklarının İzlenmesine Destek Oluyor

03.07.2019 Çar - 15:57

03/07/2019

3 Temmuz Çarşamba günü, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'in katılımıyla, AB tarafından finanse edilen, Türkiye'de İnsan Haklarının izlenmesi ve savunulması alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerine destek olmayı amaçlayan ETKİNİZ programının açılış etkinliği gerçekleştirildi.

 

Program neyi kapsamaktadır?

İnsan Haklarının savunulması ve izlenmesi alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerini destekleyen yeni program ETKİNİZ, uluslararası insan hakları çerçevesine uyumun arttırılmasını amaçlamaktadır. Program, AB'nin aday ülkelerde sivil toplum örgütlerinin kapasitelerini güçlendirmek amacıyla tasarladığı Sivil Toplum Aracı kapsamında finanse edilmektedir. ETKINIZ hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız www.etkiniz.eu

 

Açılış etkinliği hakkında:

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı dâhil, 100'ü aşkın sivil toplum örgütü ve bağışçı kurum temsilcisi ETKİNİZ'in Ankara Beştepe Atlıspor Kulübünde düzenlenen Açılış Forumuna katıldı.

 

İnsan Haklarının İzlenmesi konusunda:

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger açılış münasebetiyle şu açıklamayı yapmıştır: "Bu yeni girişim AB'nin uluslararası insan hakları çerçevesine olan bağlılığının somut bir göstergesidir. ETKİNİZ'in sadece sivil toplum örgütleri tarafından değil, aynı zamanda Türkiye'de insan haklarının desteklenmesi ve güçlendirilmesine katkıda bulunmak isteyen tüm yurttaşlar ve görevliler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmasını ümit ediyoruz. ETKİNİZ, uluslararası yükümlülüklere uyumunun güçlendirilmesi sürecinde Türkiye'yi destekleyen önemli bir araç olabilir."

 

Tarih/ Saat:    3 Temmuz 2019, 10:30

Yer:                 Beştepe Atlıspor Kulübü, Ankara

 

Ayrıntılı bilgi için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:

Maxime Montagner, Tel: (+90 312) 459 87 00; E-mail: maxime.montagner@eeas.europa.eu

Etkiniz Team: info@etkiniz.eu

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ -  Basın Müşaviri:  miray.akdag@eeas.europa.eu

M +90 532 624 93 56  / T +90 312 459 88 77