Join Us For The EU Beach Clean-Up In Antalya!

Antalya'daki Sahil Temizleme Etkinliğimize Siz de Davetlisiniz!

28.09.2018 Cu - 09:54

 

Nerede, Ne Zaman ve Nasıl?

30 Eylül Pazar günü saat 16:00'da Lara sahilinde Antalyalı üniversite öğrencileri, Sivil toplum örgütleri ve gönüllülerle buluşup, tişörtümüzü ve şapkamızı giyeceğiz ve sahili temizlemeye başlayacağız.

 

 

Neden?

AB İklim Eylem Haftası'nın kutlandığı bu etkinlik ile deniz çöpünün yarattığı artan sorunlara dikkat çekmek için AB'nin Global Sahil Temizliği kampanyasına katılmak istiyoruz.

 

Biz kimiz?

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Büyükelçi Christian Berger, AB'ye Üye Devletlerin Misyon Şefleri ve AB Delegasyonu çalışanları

 

 

Daha fazlasını bilmek ister misiniz?

Deniz çöpü dünya çapında okyanusların tamamını etkileyen küresel bir sorundur. Her yıl, milyonlarca ton çöp dünya çapında okyanuslara bırakılarak çevre, ekonomi, sağlık ve estetik bakımından sorunlara sebep olmaktadır.

 

Katı atık yönetimi, atık su (yağmur suyu dahil) toplama ve arıtma alanlarındaki kötü uygulamalar, altyapı eksikliği ve halkın kendi davranışlarının sonuçları hakkında yeterince bilinçli olmaması, durumun ciddiyetini arttırmaktadır.      

 

Okyanusların temizlenmesi bir seçenek olmakla birlikte deniz çöpüne karşı en etkili yöntem değildir. Bu, çölde kum ayıklamaya benzer ve hiç bir ülkenin buna gücü yetmez. Dolayısıyla çözüm sorunun kaynağında giderilmesidir.    

 

Deniz çöpü, kaynakların verimsiz kullanıldığı ekonomilerin en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Değerli malzemeler, ekonomimize geri kazandırılmaları gerekirken sahillerimizi kirletip çevremize zarar vermektedir. Bu nedenle, atığın önlenmesine ve geri dönüşüme, malzeme ve ürünlerin yeniden kullanılmasına öncelik veren döngüsel ekonomi yaklaşımı deniz çöpü sorununa en iyi çözümdür.  

http://ec.europa.eu/environment/index_en.htm

 

Teşekkür ediyoruz!

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın ve İletişim Sorumlusu

Tel: 0312 4598700, E-mail: miray.akdag@eeas.europa.eu