Ardahan'da Kış Turizmi, Avrupa Birliği'nin Desteği İle Gelişiyor

Ardahan'da Kış Turizmi, Avrupa Birliği'nin Desteği İle Gelişiyor

03.02.2018 Ct - 13:12

03/02/2018

Ardahan'da AB finansmanlı Kış Turizmi Projesi sayesinde, kent ve çevresi artık kış sporu severler için daha da cazip bir turizm merkezi haline  gelecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk Özlü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Sn. Osman Aşkın Bak ve AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Gabriel Munuera Vinals proje açılışını 3 Şubat 2018 günü Ardahan Yalnızçam'da gerçekleştirecek.

gabrielmunuera

Proje, Yalnızçam'ın kış turizmi merkezi olarak geliştirilmesinin ilk aşamasını desteklemek suretiyle Ardahan'ın sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak. Avrupa Birliği, 3 bin metre uzunluğunda ve saatte 800 kişilik toplam kapasiteli 4 kişilik modern sökülebilir telesiyej yapımına eş-finansman sağlıyor.

Proje, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yönetilen Bölgesel Rekabetçilik Operasyonel Programı kapsamında finanse ediliyor. Toplam 6.2 milyon Avroluk projeye Avrupa Birliği 4.8 milyon Avroluk katkı sağlıyor.

Projenin faydalanıcısı Ardahan İl Özel İdaresi’dir. Proje ile altyapı yatırımlarına ek olarak turizm uzmanları da “Kış Sporları Turizm Merkezi”nin yönetiminde ve yeni yatırımcıların bölgeye çekilmesinde faydalanıcıya yardımcı olacak. İyileştirilen altyapıdan en üst düzeyde yararlanılması sağlanırken, 50 küçük ve orta ölçekli turizm teşebbüsünden katılımcılar, verilecek eğitimlere de katılacak. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kayak merkezlerinin sayısı, kayak pistlerinin uzunluğu ve ski lift sayıları açısından bakıldığında Avrupa, kış turizminde ilk sırada yer almaktadır. Avrupa ülkeleri kayak turizminin standartlarını belirlemiş; arz ve talebi yönlendirmiştir. Dünya kış turizmi merkezlerinin %40’lık mekanik tesislere tekabül eden üçte birinden fazlası Avrupa Alpleri çevresinde yoğunlaşmaktadır. Ardahan projesinin, bir kış turizmi destinasyonu haline gelmesi doğrultusunda Türkiye’nin gelişimine büyük bir destek vereceğine ve mevcut Avrupa projelerini tamamlayacı bir etki yaratacağına inanıyoruz."

Proje devreye girer girmez pek çok  alternatif turizm etkinliği sunacak olan Ardahan’ı her yıl fazladan 2 bin turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Projeyle ilgili ayrıntılar için: www.ardahanozelidare.gov.tr

Daha fazla bilgi için Delegasyon’dan:

Melek Erman: Rekabetçilik ve Yenilikçilik Sektör Yöneticisi

Tel.: (+90 312) 459 87 55, E-posta: melek.ermaneas.europa.eu

Basın irtibat:

Miray Akdağ Uluç – Basın Sorumlusu

miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu

M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77

111

123