European Union Attracted €729 Million To The Transport Sector In Turkey

Avrupa Birliği Desteğiyle Türkiye Ulaştırma Sektörüne 729 Milyon Avroluk Hibe Yatırımı

08.12.2017 Cu - 16:15

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecindeki 2007-2013 Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamındaki yatırımların kapanışı 8 Aralık 2017 günü yapıldı. Ankara Wyndham Otel'de gerçekleşen kapanış törenine katılan Avrupa Birliği Bakanlığı Sektörel Politikalar Başkanı Aylin Çağlayan Özkan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Francois Begeot, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Özkan Poyraz, 7 yıl süren programın kazanımlarını değerlendirdiler.

Avrupa Birliği’nin 2007-2013 Katılım Öncesi Mali İşbirliği Aracı (IPA I)'nın ilk döneminde Türkiye’nin ulaştırma altyapısına 3 büyük altyapı ve 9 teknik destek projesi vasıtasıyla toplam 592 milyon Avro hibe aktardı. Türkiye'nin katkısıyla birlikte programın değeri 729 milyon Avroyu buldu.

Karayollarının yolcu ve yük taşımalarındaki önemli payı göz önünde bulundurularak AB Mali Desteğinde demiryolu projelerine öncelik verildi.  Bu kapsamda, mali yardım programının önemli bir kısmı demiryolu altyapısının iyileştirilme ve modernizasyonuna yönelik yapım projelerine harcandı. Program kapsamında toplam 849 kilometre demiryolu hattı döşendi, bu projelerde 2.572 kişi çalıştı, toplam 107 istasyon ve durak ile 229 köprü ve tünel yenilendi.

Hibe programı kapsamında Türkiye'nin ilk ulaştırma ana planı oluşturularak 2035 yılına kadar yapılacak tüm ulaştırma projeleri ile sektörel reformları belirleyen büyük bir çerçeve belirlenerek hedefler oluşturuldu. Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 'nın karar alma ve izleme kapasitesi güçlendirildi ve AB'nin Ulaştırma Operasyonel Programı çerçevesinde ulaştırma bilgi sistemleri oluşturuldu.  

Kapanış münasebetiyle AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi:  'Avrupa Birliği son on yılda Türkiye ulaştırma sektörüne çok olumlu ve önemli katkılar sağlamıştır. Sektördeki birçok reform Avrupa Birliği katkıları ile gerçekleştirilmiştir. AB'nin yaptığı tüm yatırımlar, Türkiye’deki insanlar ve firmaların yanı sıra çevrenin de yararına olacak şekilde Türkiye'yi AB ulaştırma ağlarına entegre etmeyi amaçlamaktadır.  Bu da nihayetinde ekonomilerimizi güçlendirecek ve hepimizin geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayacaktır .'

Arka Plan:

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ulaştırma alanındaki işbirliği, Katılım Öncesi Mali İşbirliği Aracı'nın 2014 – 2025 yıllarını kapsayan ikinci döneminde ( IPA-II) güncellenmiş bir vizyon ve yenilenmiş bir yaklaşımla daha geniş bir kapsama ulaşacak. Avrupa Birliği ve Türkiye ulaştırma alanında tüm taşıma modlarının dengeli biçimde kullanılabilmesi, ulaştırmanın karbon salınımının düşürülmesi için akıllı, emniyetli bir ulaştırma altyapısına yönelik ortak işbirliği ve yatırımlarını kararlılıkla sürdürecektir. Yeni dönemde trafik güvenliği, akıllı ulaştırma sistemleri, kentsel ulaştırma temalarının yanı sıra demiryolu altyapısı alanında da öncü Halkalı – Kapıkule demiryolu hattı projesinin bitirilmesine öncelik verilecektir.


Daha fazla bilgi için:

 

Göktuğ Kara – Sektör Yöneticisi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 

goktug.kara@eeas.europa.eu Tel: +90 312 459 87 00


Miray Akdağ Uluç – Basın Danışmanı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu​ 

miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu Mobile: +90 532 624 93 56 / Tel: +90 312 459 88 77