fbpx Avrupa Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı Ve KfW, Nizip Mülteci Kampında İlk Okulun Açılışını Yapıyor | AB Türkiye
Avrupa Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı Ve Kfw, Nizip Mülteci Kampında İlk Okulun Açılışını Yapıyor

Avrupa Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı Ve KfW, Nizip Mülteci Kampında İlk Okulun Açılışını Yapıyor

24.05.2018 Per - 13:29

24/05/2018
 

AB'nin Türkiye'de eğitim altyapısına destek programı kapsamında Nizip mülteci kampındaki Suriyeli çocukların eğitime erişimini sağlamak üzere inşa edilen okullardan ilki bugün açıldı. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian BERGER, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN ve KfW Yönetim Kurulu Üyesi Roland SILLER ile birlikte, açılış törenine 200 kişi katıldı. Açılışı yapılan okul, AB’nin 325 milyon Avro tutarındaki eğitim altyapı desteği kapsamında, Alman İmar Bankası (KfW) ortaklığıyla gerçekleştirilen ve 112,620 Suriyeli ve Türk öğrencinin 3,756 yeni dersliğe kavuşturulmasını amaçlayan projelerin bir parçasıdır.  

 

AB, Suriyeli ve ev sahibi Türk çocuklarının eğitime erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla eğitim altyapısı için toplam 475 milyon Avroluk bir destek ayırmıştır.  KfW tarafından uygulanan iki projeyle birlikte Dünya Bankası tarafından uygulanan tamamlayıcı nitelikteki diğer bir proje, özellikle AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı ve AB Suriye Güven Fonu kapsamında finanse edilmektedir.  

 

18 yaş altı Suriyeli çocukların Türkiye’de eğitime erişimlerinin sağlanmasını ve aynı zamanda mülteci akınıyla baş edebilmesinde Türkiye’deki ev sahibi toplumlara destek olunmasını amaçlayan bu projeler Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın işbirliği içerisinde geliştirilmiştir. 

 

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi: "Bugün burada Nizip mülteci kampında, kısa bir süre içinde Türkiye’nin farklı köşelerindekilerle birlikte toplam sayısı 200’ü bulacak okullarımızın ilkinin açılışını yapmak üzere bir araya geldik. AB’nin Suriye Güven Fonunu tamamlayacak şekilde oluşturduğu Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) tesis edildiğinden bu yana Suriyeli çocukların eğitime hızlı bir şekilde erişimini kolaylaştırmak adına Türk makamlarınca sarf edilen muazzam çabalara destek olabildiğimiz için gurur duyuyoruz. Bugün artık 600,000’den fazla Suriyeli çocuk burada, Türkiye’de okula gidebiliyor. Bu çabalara katkıda bulunmak üzere 475 milyon Avro bütçesi olan projeler yoluyla, ortağımız olan KfW ve Dünya Bankası ile birlikte, 19 kentte 200’den fazla yeni okul inşa edilecek ve bu sayede 150,000 Suriyeli ve Türk öğrenci, gayet iyi donanımlı okullarda eğitimlerini tamamlayabilecektir."

 

Ön bilgi

Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT)

 

Avrupa Birliği 2011’den bu yana, mülteci krizi karşısında Türkiye’ye destek olmaktadır. İlk başlarda verilen destek, Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO) biçimindeydi. Krizin uzamasıyla birlikte daha sonradan, AB’nin orta ve uzun vadeli diğer mali araçları da devreye sokuldu. Bu destek Ocak 2016’da FRIT’in yürürlüğe girmesiyle birlikte çok önemli bir oranda arttırıldı.

 

FRIT aracılığıyla Türkiye’deki mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan toplumlara yardım amacıyla eğitim, sağlık, altyapı, sosyo-ekonomik kalkınma ve göç yönetimi gibi temel alanlarda 3 milyar Avroluk yardım sözleşmeye bağlanmıştır. 3 milyar Avroluk destek kapsamında, 72 proje devam etmekte ve 1.9 milyar Avronun da ödemesi yapılmış bulunmaktadır.

Bu fon desteği, krizin başından bu yana Türkiye’deki mültecileri desteklemek üzere tahsis edilmiş yaklaşık 350 milyon Avronun yanı sıra AB üyesi devletler tarafından ikili düzeyde verilen yardımlara ilaveten sağlanmaktadır.  

Bunların yanı sıra, tesis edildiği Aralık 2014’ten bu yana AB Suriye Bölgesel Güven Fonu  (EUTF-MADAD) kapsamında da projelere mali destek verilmektedir.  Türkiye, Ürdün, Lübnan, Mısır ve Irak’ın aralarında olduğu beş ülkede, Suriyeli mülteciler ve onlara ev sahipliği yapan toplumlara destek sağlanmaktadır. Bugün itibariyle EUTF’nin toplam hacmi 1.5 milyar Avroya ulaşmıştır. Eğitim, geçinme, sağlık, sosyoekonomik destek, su ve atık su altyapısı gibi hem mültecilere hem de ev sahibi toplumlara fayda getirecek alanlara odaklanan büyük ölçekli programlar, Fon Kurulu tarafından onaylanmış olup bu programların toplam bütçesi 1.2 milyar Avro'yu aşmıştır. EUTF, iki milyondan fazla faydalanıcıya ulaşmaktadır.

AB tarafından Türk milli eğitim sistemine verilen destek

Türkiye’de okul çağındaki (5-17 yaş) Suriyeli çocuk sayısı 950,000’in üzerindedir. Bu çocukların tümünün kaliteli bir eğitime erişimi, kayıp neslin önlenmesi adına bir önceliktir ve yine bu çocukların Türk eğitim sistemine kaydedilmesi de genel entegrasyon çabalarının desteklenmesi adına bir fırsattır. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 603,929 Suriyeli çocuk okula gitmiştir. Bu sayı, önceki yıllarla karşılaştırıldığında çok ciddi bir artışı ifade etmektedir.

AB de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sarf edilen çabalara okul inşaatı ve tıpkı Doğrudan Hibe veya --UNICEF, UNHCR ve Concern Worldwide, DAAD ve SPARK gibi uluslararası STÖ inisiyatiflerinde olduğu gibi-- operasyonel yardımlar yoluyla destek vermektedir. Tüm bu çabalar, AB’nin eğitim alanında Türkiye’ye yönelik 899 milyon Avro üzerindeki fon desteğinin tamamlayıcı parçalarıdır.

 

Daha fazla bilgi için:
İlhan GÜLTEKİN – Altyapı Program Yöneticisi, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı

ilhan.gultekin@eeas.europa.eu / T +90 312 459 87 00

 

Basın irtibat:

Miray AKDAĞ - AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri
miray.akdag@eeas.europa.eu
M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77