European Union inaugurates Ceylanpınar waste transfer station in Şanlıurfa

Avrupa Birliği, Şanlıurfa'da Ceylanpınar atık transfer istasyonunu açıyor

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Temmuz 2015'ten bu yana UNDP tarafından yürütülen" Suriye Krizinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Etkilerinin Azaltılması " projesi kapsamında Şanlıurfa, Ceylanpınar'da atık transfer istasyonu yapımına desek verilmektedir.  

2 Mart 2017'de Şanlıurfa, Ceylanpınar'da düzenlenen açılış törenine, AFAD Temsilcilerinin yanı sıra Şanlıurfa Valisi Sn. Güngör Azim Tuna; Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Nihat Çiftçi; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Elçi Müsteşarı/ İşbirliği Bölümü Başkanı Sn. Simona Gatti; ve UNDP Ülke Direktörü Sn. Claudio Tomasi, katıldılar.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve GAP İdaresi ile işbirliği içerisinde UNDP tarafından yürütülen 5.3 milyon Avro bütçeli projenin bir bölümünü oluşturan bu çalışma kapsamında, atık toplama ve yönetimi konularında Şanlıurfa Belediyesi'nin yükünün azaltılması bakımından Akçakale, Harran, Viranşehir ve Ceylanpınar olmak üzere Şanlıurfa ilindeki dört kampta atık yönetiminin iyileştirilmesi amaçlanmıştır.

Açılışta bir konuşma yapan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Elçi Müsteşarı- İşbirliği Bölümü Başkanı Sn. Simona Gatti, şunları söyledi; " Büyük çaplı bir mülteci akınının yerel düzeyde yarattığı baskıyı düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen atık yönetimi sorunu olmaz

“Ancak Şanlıurfa’da misafir edilen yarım milyondan fazla Suriyeli nüfusun ürettiği atıklar, hem mevcut tesisler üzerinde çok büyük bir yük yaratmış; hem de katı atıkların taşınması da dâhil olmak üzere, atık yönetimi konusunu, ildeki yetkili kurumların en önemli meselelerinden biri haline getirmiştir.

Bu proje, bahsedilen ihtiyaçları kaynakta ayrıştırma programı gibi yenilikçi bir program yoluyla ele almaktadır. Bu program aynı zamanda, kamplarda yaşayan yüzlerce Suriyeli için gelir imkânı da yaratacak şekilde, katı atıkların geri dönüştürülmesini de öngörmektedir.

Bugün AB tarafından mali olarak desteklenen ‘Suriye Krizinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Etkilerinin Azaltılması’ başlıklı projenin en önemli mihenk taşlarından birinin açılışını yapıyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu proje, Suriye mülteci krizinin yerel makamlar ve mültecilere ev sahipliği yapan toplumlar üzerinde yarattığı etkilerinin azaltılması amacıyla, Avrupa Birliği ile Türk Hükümeti arasında var olan yakın ve verimli işbirliği örneklerinden yalnızca biridir."

Bu yeni atık aktarım istasyonu sayesinde yıllık 42,705 ton katı atığın taşınması daha etkin bir şekilde yapılabilecek. Sağlanan bu kapasite artışıyla birlikte yılda 477,197 Avroluk bir tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor. Proje kapsamında Şanlıurfa Belediyesine, belediyenin katı atık aktarımını daha etkin bir şekilde yapabilme kapasitesini önemli ölçüde yükselten 4 sıkıştırıcı kamyon,  3 katı atık yarı römorku, bir ters kepçe yükleyici ile 920 katı atık konteyneri temin edilmektedir.

 

Arka Plan

"Suriye Krizinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Etkilerinin Azaltılması" projesi, Türkiye'ye yönelik Suriyeli mülteci akınının etkisini hafifletmek için AB tarafından finanse edilen ilk insani yardım dışındaki müdahalelerden birisidir. Temmuz 2015'ten bu yana uygulanmakta olup, 3 milyar Avroluk "Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT)" ve bu kapsamdaki müdahalelerden önce oluşturulmuştur.

 

 

Projenin iki bileşeni bulunmaktadır:

(i) geçim kaynakları bileşeni Suriyelilerin istihdam edilebilirliğini artırmak için Gaziantep'te uygulanmaktadır, burada istihdam desteği ve mesleki eğitim sağlamak üzere iki merkez kurulmuştur.

 

(ii) atık yönetimi bileşeni Şanlıurfa Belediyesi'nin kapasitesini ve katı atık transfer istasyonunu güçlendirmekte, kaynakta katı atıkların ayrıştırılması yöntemini Harran, Akçakale, Viranşehir ve Ceylanpınar kamplarında uygulamakta ve kamplarda atık çıkışının azaltılmasına yardımcı olacak modeller uygulamaktadır.

 

 

Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında, Suriyeli akınından en çok etkilenen illerde belediye altyapısını güçlendirmek ve Suriyeli mülteciler ile ev sahibi topluluklar arasında toplumsal kaynaşmayı ve dayanıklılığı desteklemek üzere başka projeler de finanse edilecektir.

 

 

Ayrıntılı bilgi için:

Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/news_corner/migration_en

 

İstikrar ve Barışa Katkı Aracı projeleri: https://www.insightonconflict.org/icsp/

 

Ayrıtılı bilgi için irtibat: Sn Laura Liguori, laura.liguori@eeas.europa.eu