fbpx Avrupa Birliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 300 Araç Teslim Ediyor! | AB Türkiye
Avrupa Birliği  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 300 Araç Teslim Ediyor!

Avrupa Birliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 300 Araç Teslim Ediyor!

01.12.2021 Çar - 18:37

Avrupa Birliği (AB), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk Kızılay tarafından yürütülen “Tamamlayıcı Sosyal Uyum Yardımı” Projesi çerçevesinde, AB finansmanı ile satın alınan araçların teslim töreni bugün Ankara’da 19 Mayıs Stadyumu’nda gerçekleştirildi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut törende yaptığı konuşmada en yoksun durumdakilerin temel ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak üzere yaklaşık 360.000 kişiye aylık nakit yardımı sağlanmasında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk Kızılay’ı ile doğrudan ortaklık kurduklarını belirtti.

Büyükelçi Meyer-Landrut “Görevimizde başarılı olmak için, nakit ödemelerle birlikte, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen AB finansmanlı Tamamlayıcı Sosyal Uyum Yardımı projesi kapsamında satın alınan 300 aracın teslimini kutlamak üzere bugün burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz." dedi.

Aile ve Sosyal Hizmet Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş de açıklamasında: Ülkemiz ile Avrupa Birliği’ni birleştiren en temel değerlerden biri olan ‘İnsani Yardım’ konusunda, işbirliğimizin yeni bir adımını daha hayata geçiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.  Avrupa Birliği’nin finansmanıyla satın alınan bu araçlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızın (SYDV) T-SUY Projesi kapsamındaki faaliyetlerini daha efektif ve hızlıca yerine getirmesini sağlayacaktır” dedi.

Bursa’da üretilen 150’si binek, 150’si panelvan tipi FIAT Egea marka 300 araç, Türkiye’de “Geçici Koruma” altında yaşayan mültecilerin en yoğun bulunduğu il ve ilçelerde görev yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) 8 Aralık 2021 tarihine kadar gönderilmiş olacak. Araçlar, SYDV personelinin T-SUY Projesi kapsamındaki, sosyal inceleme, hane ziyareti, doğrulama faaliyeti gibi görevlerinin zamanlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılacak.

Tamamlayıcı Sosyal Uyum Yardımı Projesi Nedir?

Tamamlayıcı Sosyal Uyum Yardımı (T-SUY), Avrupa Birliği fonlarıyla Türkiye’de yaşayan mültecilere yönelik olarak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk Kızılay’ı ortaklığında yürütülen bir “aylık nakit yardımı” projesidir.

Projeden, en kırılgan durumda olup iş piyasasına erişim imkânı neredeyse olmayan, Geçici Koruma Statü Sahipleri / Uluslararası Koruma Statü Sahipleri / Uluslararası Koruma Başvuru Sahipleri ve İnsani İkamet İzni olan mülteciler faydalanmaktadır.

Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında Avrupa Birliği ile imzalanan Proje, 245 milyon Avroluk bir bütçe ile “Doğrudan Hibe” yöntemi ile finanse edilmekte ve KIZILAYKART Platformu üzerinden uygulanmaktadır.

Proje, en kırılgan durumdaki mültecilerin yaşam standartlarının temel ihtiyaç desteği ile iyileştirilmesinin yanı sıra, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının ve Türk Kızılay’ın kurumsal kapasitelerini artırma amacını da taşımaktadır.