More than 1500 Gendarmerie personnel are trained in "Public Order Management and Crowd Control" with EU support

Avrupa Birliği tarafından mali olarak desteklenen “Kamu Düzeni ve Toplumsal Olayların Yönetimi” başlıklı proje kapsamında 1500’den fazla jandarma personeli eğitimlere katıldı

06.02.2019 Çar - 15:10

06/02/2019

İtalya ve Türkiye ortaklığında yürütülen “Kamu Düzeni ve Toplumsal Olayların Yönetiminde Jandarma Genel Komutanlığı’nın Kurumsal Kapasitenin Artırılması” başlıklı Eşleştirme Projesinin kapanışı 6 Şubat 2019 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı’nın Ankara’daki merkezinde yapıldı. Törene İtalya Büyükelçisi Ekselansları Massimo Gaiani, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi-Müsteşar Gabriel Munuera Vinals, Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Bölüm Başkanı Tümgeneral Fuat Güney, Jandarma Genel Komutanlığı Strateji Geliştirme ve Dış İlişkiler Başkanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız ve diğer yüksek rütbeli temsilciler ile İtalyan Carabinieri teşkilatının Asayiş Polis Birimleri Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Tuğgeneral Giovanni Pietro Barbano katıldı.

 

Proje ve hedefleri

AB tarafından mali olarak desteklenen 1,2 milyon Avroluk proje Türk Jandarma ve İtalyan Carabinieri teşkilatları arasındaki verimli işbirliğinin bir göstergesi olmuştur. Projenin amacı, kamu düzeni ve toplumsal olayların yönetimiyle ilgili olarak sürdürülebilir bir eğitim sisteminin oluşturulması olarak tespit edilmiştir. Uygulandığı iki yıllık süre zarfında, proje kapsamında ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan 1500’den fazla Jandarma personeline eğitimler verilmiş ve bu personele alandaki en iyi Avrupa uygulamaları gösterilmiştir. Yine proje kapsamında toplumsal olaylara müdahale konsepti geliştirilerek paylaşılmış; bir dizi çalışma ziyareti ile staj uygulamaları yapılmıştır.

Kamu Düzeni ve Toplumsal Olayların Yönetimi

Törende yaptığı konuşmada AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyüeklçi Christian Berger toplumsal olaylara müdahale tekniklerinin uygun şekilde kullanılması ve orantısız güç kullanımının engellenmesi ile temel hakların daha iyi korunması ve yurttaşların kolluk kuvvetlerine daha fazla güven duyması arasındaki ilişkinin altını çizdi.

 

Proje ile ilgili daha fazla bilgi için:  

http://crowdcontroleuproject.com/

 

Ayrıntılı bilgi için Delegasyon’dan: Sn. Maria Stogova, Tel.: (+90 312) 459 87 00, E-posta: maria.stogova@eeas.europa.eu

 

Basın irtibat: Sn. Miray Akdağ  - AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

miray.akdag@eeas.europa.eu Cep +90 532 624 93 56 / Tel +90 312 459 88 77