9 may

Avrupa Birliği Türkiye'nin Dört Bir Yanında Avrupa Günü'nü Kutluyor

09.05.2018 Çar - 09:20

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve AB Bilgi Merkezleri 6 – 15 Mayıs tarihleri arasında Türkiye'nin 20 şehrinde Avrupa Günü etkinlikleri düzenliyor.

 

Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van'daki AB Bilgi Merkezleri, 9 Mayıs Avrupa Günü temalı konserler, film gösterimleri, paneller, konferanslar ve sergilerin de yer aldığı bir dizi halka açık etkinliğe imza atıyor.

 

2018 Avrupa Kültürel Miras Yılında, kültürel mirasın, birlikteliği ve kimliği güçlendirmedeki değerini göstermek açısından da Avrupa Günü eşsiz bir fırsat sunuyor. Avrupa Günü aynı zamanda, Avrupa Birliği'nin ortakları ile çok taraflılık, barış, sürdürülebilir kalkınma, serbest ve dürüst ticaret, insan hakları ve demokrasiyi güçlendirmek için yan yana çalıştığını yinelediği bir vesiledir.  

 

Bu bağlamda, Türkiye'nin 20 kentinde düzenlenen etkinliklere davetlisiniz. Antalya'da Perge Antik kentine yürüyüş yapabilir, Kocaeli'de Osmangazi Köprüsünü bisiklet ile geçebilir, Şanlıurfa'da Nazlı Çevik Aziza ile masallar diyarına yolculuk yapabilir, Mersin'de sualtı kültürel mirası için dalış yapabilir, İzmir'de Tolga Bilgin Orkestrası ile caz müziğinin tadını çıkarabilir, Konya'da Avrupa şehirleri fotoğraf sergisini gezebilir, Ankara'da batıdan doğuya müzik yolculuğuna çıkabilir, Erzurum, Trabzon, Diyarbakır, Kayseri ve Van'da Avrupa Çocuk Filmleri izleyebilir veya Eskişehir'de Avrupa ve Türk sinemasından unutulmaz müzikleri EBB Senfoni Orkestrası'ndan dinleyebilirsiniz.

 

Daha fazlası için  https://www.avrupa.info.tr/tr/9-mayis-2018-avrupa-gunu-etkinlikleri-7626 ziyaret ediniz.

 

 

Etkinlikler hakkında bilgi için Selda Düzenli selda.duzenli@eeas.europa.eu

Basınla ilgili sorularınız için Miray Akdağ Uluç  miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu