€700 million to support refugees in Turkey through flagship humanitarian aid programmes

Avrupa Birliği’nden öncü insani yardım projeleri aracılığıyla Türkiye’deki mültecilere 700 milyon avro değerinde destek

11.12.2017 Pt - 14:45

Avrupa Komisyonu – Basın Bildirisi
11 Aralık 2017

 

Komisyon bugün Türkiye'deki Mülteciler için AB Mali Yardım Programı kapsamında, özel bir banka kartına aylık nakit transferine dayalı iki temel proje için ilave insani yardımlarını açıkladı.

Komisyon tarafından Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından uygulanan Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programına 650 milyon avro daha aktarıldı. UNICEF tarafından uygulanmakta olan Şartlı Eğitim Transferi (Ş.E.Y.) programına ise 50 milyon avroluk ek fon ilan edildi.

Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, “AB, yeniliklere imza attığı insani yardım alanında, 1 milyondan fazla insanın hayatında doğrudan sonuçlar doğuran programlara ayırdığı fonu artırıyor. 1 milyarlık fon ile Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programı, mültecilerin ve ev sahibi toplulukların hayatlarını iyileştirerek onlara yardım ediyor. SUY Programını, aynı kart sistemine aktarılan nakit ile çocukların okula devamlılığını teşvik eden bir başka program tamamlıyor. Bu noktada, çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan Türk halkının cömertliğini takdir etmek isterim.” dedi.

SUY Programı, özel bir banka kartı aile en dezavantajlı mültecilere aylık nakit transferi sağlayarak, onların temel ihtiyaç maddelerini satın almalarını sağlıyor. Şimdiden 1 milyon 100 bin mülteciyi destekleyen bu proje, yeni finansal destek sayesinde, Ocak 2019 sonuna kadar devam edecek. Bugün açıklanan miktarla beraber SUY Programına aktarılan toplam AB fonu 1 milyar avroya ulaşıyor.

Bu yıl içinde ilan edilen Ş.E.Y. Programı mülteci aileleri, çocuklarını okula yazdırmaları için destekliyor ve çocukların okula düzenli olarak devam etmelerini sağlıyor. UNICEF tarafından yürütülen Program, eğitim masraflarını karşılayarak, ailelerin çocuklarını okula göndermelerini teşvik ediyor. Proje, şu an itibariyle 167 bin çocuğun ailesine yardım ediyor, birinci yılın sonunda ise projenin 250 bin çocuğa ulaşması hedefleniyor.

Her iki program da Türk Kızılayı and Türk otoriteleri ile yakın işbirliği halinde uygulanıyor.

Arka Plan

Türkiye 3.4 milyondan fazla insan ile dünyadaki en geniş mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor. 2016-2017 yıllarını kapsayan Türkiye'deki Mülteciler için AB Mali Yardım Programına 3 milyar avro sağlayarak, AB, Türkiye’deki mülteci ve ev sahibi topluluklara destek ve dayanışma sunuyor.

Mali Yardım Programının 1 milyar 378 milyon avrosu insani yardım projelerine ayrılıyor. 2016 ve 2017 yılları boyunca Birleşmiş Milletler ve Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan 19 ortağıyla beraber AB, Türkiye’de 45 insani yardım projesini finanse etti. AB, ortaklarıyla ve Türk otoriteleri ile işbirliği içinde, mültecilerin en çok ihtiyaç duydukları hizmetlere erişimine yardım ederek sağlık ve eğitim gibi alanlarda projeler hayata geçirdi. AB fonları, mültecilerin temel günlük ihtiyaçlarını karşılamalarına ve koruma hizmetlerine erişmelerine katkı sağladı.

Özellikle, SUY ve Ş.E.Y. Programları için AB, WFP ve UNICEF ile ortaklık halinde ve T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın işbirliği halinde çalışmalar yürüttü.

Daha fazla bilgi için:

 

Tanıtım Belgesi: Türkiye: Mülteci Krizi

Tanıtım Belgesi: Türkiye'deki Mülteciler için AB Mali Yardım Programı

İnternet Sitesi: Sosyal Uyum Yardım Programı

 

Basın İrtibat Bilgisi:

Mathias Eick, Bölgesel İletişim Yetkilisi (e-posta: Mathias.Eick@echofield.eu Tel: 90.533.412.5663)

Zeynep Atılgan, Bilgilendirme ve İletişim Asistanı (e-posta: zeynep.atilgan@echofield.eu Tel: +90 536 866 01 59)

Begüm İman, Bilgilendirme ve İletişim Asistanı (e-posta: begum.iman@echofield.eu Tel: +90 536 866 01 58)