fbpx Avrupa Birliği’nden Türkiye’de Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projelerine 4.5 Milyon Avro | AB Türkiye
Avrupa Birliği’nden Türkiye’de Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projelerine 4.5 Milyon Avro

Avrupa Birliği’nden Türkiye’de Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projelerine 4.5 Milyon Avro

09.12.2021 Per - 17:41

Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Türkiye’nin 17 ilinden 22 sivil toplum kuruluşuna mali ve teknik destek sağlayacak. AB’nin “Türkiye’de Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Gelişmesi için Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Çok Paydaşlı Ortaklıkların Güçlenmesi” projesi kapsamında mali destek sağlanacak sivil toplum kuruluşları dün Ankara’da düzenlenen törende açıklandı.

Ankara’daki ödül töreninde, destek için seçilen projelerin temsilcileri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı, Elçi Müsteşar Eleftheria Pertzinidou ile BM Kadın Birimi Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova ile  bir araya geldi.  Proje Avrupa Birliği’nin “Sivil Toplum ve Medya Programı” kapsamında yaklaşık 4.5 milyon Avroluk mali desteğiyle Mart 2024’e kadar uygulanacak. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi de proje kapsamında ağ kurma, bilgi ve deneyim paylaşımı, kapasite geliştirme, veri ve kanıt temelli savunuculuk ile kamu kurumları, yerel yönetimler ve akademik kuruluşlarla ortaklıklarının güçlenmesi alanlarında destek sağlayacak.

Proje kapsamında, BM Kadın Birimi ile birlikte Kadınlarla Dayanışma Vakfı, KAMER, Türk Kadınlar Birliği ve Uçan Süpürge Vakfı ile birlikte, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin sonlanması, kadınların adalete ve insan hakları mekanizmalarına erişimi alanlarında ortak projeler yürütülecek. Kadınlarla Dayanışma Vakfı, İstanbul’da, şiddet tehlikesi altında olan ve destek mekanizmalarına erişmekte güçlük çeken kadınlara yönelik çalışmalar gerçekleştirecek. KAMER, 23 ildeki şubesi ve iş birliği içinde olduğu 17 sivil toplum kuruluşu (STK) ile, şiddete maruz bırakılan kadınlara destek sağlayacak. Türk Kadınlar Birliği, belediyeler ve baroların kadın dayanışma merkezlerine yönelik faaliyetler yürütecek. Uçan Süpürge Vakfı ise, çevrim içi sunacağı ücretsiz hukuki danışmanlığın yanı sıra, avukatlara yönelik eğitimlerle, kadınların adalet hizmetlerine erişimini geliştirme hedefine yönelik çalışacak. Bu kuruluşların yanı sıra, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadın haklarının ilerletilmesindeki çalışmaları için, 18 kadın örgütü ve kadınların liderlik ettiği STK’ya ‘küçük ölçekli hibe desteği’ verilecek. Hibe desteği alan kuruluşlar şöyle:

-    Adana İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği 
-    Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği
-    Aramızda Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Derneği
-    Ev Hanımları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği
-    Fethiye Kadın Danışma Dayanışma Derneği,
-    Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği
-    Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği 
-    Kırsal Bolgelerdeki Kadın Hareketi Derneği 
-    Kütahya Girişimci ve Sanatçı Kadınlar Derneği
-    Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği
-    Midyat Kadınları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
-    Ordu Kadını Güçlendirme Derneği
-    Rabıta Suriyeli Kadın Derneği
-    Roman Kadın Hakları ve Eşitlik Derneği
-    Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği
-    Suriyeli Kadın Topluluğu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
-    Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği
-    Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği 

Basın irtibat: 
Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri 
Tel: 0312 4598700 
E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu