eu flag

Avrupa Birliği'nin finansmanını sağladığı nakit yardımı programı Türkiye'de yarım milyon sığınmacıya ulaşıyor

Ortak Basın Açıklaması
17 Mayıs 2017

 

ANKARA – Yenilikçi yardım programı ile aylık nakit yardımı alan Türkiye’deki sığınmacıların sayısı bu hafta 500.000’e ulaştı ve bu sayı her geçen gün artıyor. Avrupa Birliği tarafından finansmanı sağlanan Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY) Türkiye’de yaşayan ihtiyaç sahibi sığınmacıları; gıda, kira, ilaç ve giysi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Kızılaykart adı verilen bir banka kartı aracılığıyla destekliyor.

Kartlar bir banka kartı olarak mağazalarda kullanılabileceği gibi ATM’lerden para çekmek için de kullanılabiliyor. Program ihtiyaç içerisindeki ailelerde bulunan fert başına 100 TL sağlıyor. Program için kayıtlar Kasım 2016’da başladı ve 2017’de en az 1 milyon sığınmacıya yardım ulaştırmak amacıyla ülke genelinde devam ediyor.

Gaziantep’te annesi, eşi ve 6 çocuğuyla birlikte yaşayan Suriyeli sığınmacı Şaban: “Kart mutfak masraflarını karşılamak ve kirayı ödemek için bana çok yardımcı oluyor. Büyük bir ailem olduğu için kartı almadan önce evi geçindirmekte zorlanıyordum.”

SUY programı, Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım  (ECHO), Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Türk Hükümeti arasında kurulmuş bir ortaklıktır.

Avrupa Birliği Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides: “Altı aydan kısa bir sürede yarım milyon insana ulaşmak olağanüstü bir başarı. Geleneksel yardım dağıtımı çok daha uzun sürecek, daha maliyetli olacak ve insanların gerçekten ihtiyacı olan, günlük ihtiyaçlarını karşılaması için gereken temel geliri, onlara sağlamayacaktı. İnsani aktörler ve Türk Hükümeti ile birlikte çalışarak yakında bu rakamın en az iki katı ihtiyaç içerisindeki insana ulaşabileceğiz.”

Türkiye çoğunluğunu komşu ülke Suriye’de yerlerinden edilmiş sığınmacıların oluşturduğu, yaklaşık üç milyon sığınmacıyı cömertçe barındırmakta ve dünya üzerindeki en fazla sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yapmakta. . Sığınmacıların yüzde 90’ı kamp dışında genelinde şehir ve köylerde yaşarken, yüzbinlerce sığınmacı zor şartlar altında yaşamakta ve geçinebilmek için bu tip yardımlara ihtiyaç duymakta.

WFP İcra Kurulu Başkanı David Beasley: “Nakit yardımı Türkiye’deki sığınmacılar için doğru bir çözüm. Sığınmacıların ihtiyaçları olan her şey halihazırda marketlerde bulunuyor ve harcadıkları para onlara ev sahipliği yapan yerli halka dönmüş oluyor. Bu yardım binlerce ebeveyne çocuklarının evde ihtiyacı olan istikrarı sağlamasında yardımcı oluyor. ”

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık: “Suriyeli misafirlerimize daha insani yaşam koşulları sunabilmek için Avrupa Birliği ve WFP ile gerçekten örnek bir çalışmayı ortaya koyduk. Suriyelilere yönelik olarak kendi imkanlarımızla 6 yılı geride bırakan insani yardım çalışmalarımız SUY ile yeni bir aşamaya geldi. Bundan sonra ihtiyaç sahiplerine yardım edilirken SUY’un ortaya koyduğu standartların baz alınacağından eminim.”

Türkiye’de yaşayan sığınmacılar, her hafta binlerce başvuruyu işleme alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı ofisleri ile Türk Kızılayı Merkezlerinden programa başvuru yapabilirler. En çok ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere, programa kabul edildikleri ve aylık nakit yardımı alacakları konusunda kendilerini bilgilendiren bir SMS gönderiliyor. Programa uygun olmadıkları belirlenen ailelere de bilgilendirme amaçlı bir SMS gönderilerek, zaman içerisinde ailenin durumu değişirse yeniden başvurmaları konusunda bilgilendiriliyorlar.

Eylül 2016’da WFP, AB ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. Desteklemeyi planladığı kişi sayısı ve katkısının önemi açısından SUY, Avrupa Birliği’nin fonlandırdığı en büyük insani yardım projesidir.

 

#                                 #                                 #


WFP, dünya genelinde açlık ile savaşan en büyük insani yardım kuruluşu olup kriz durumlarında gıda yardımı sağlar ve düzenli beslenmeyi artırmak ve direnç geliştirmek için kitleler ile birlikte çalışır. WFP her sene 80 ülkede 80 milyon kadar kişiye yardım sağlıyor.

Bizi Twitter’da takip edin: @wfp_media  veya @wfp_mena

Daha fazla bilgi için:


WFP (ad.soyad@wfp.org):
Martin Penner, WFP/Ankara, Cep:  +39 340 246 6831
Abeer Etefa, WFP/Kahire, Te: +2010 66634352
Dina El-Kassaby, WFP/Kahire, Tel: +2010 15218882
Dana Sacchetti, WFP/Roma, Tel. +39 06 6513 3234, Cep:+39 349 980 0442
Bettina Luescher, WFP/Cenevre, Tel: +41 22 917 8564, Cep:+41 79 842 8057
Gerald Bourke, WFP/New York, Tel: +1 646 5566909, Cep:+1 646 525 9982
Steve Taravella, WFP/Washington DC, Tel: +1 202 6531149, Cep: +1 202 7705993
 

ECHO (ad.soyad@echofield.eu):

Mathias Eick, ECHO/Ankara, Cep: +90-5334125663 
Begum İman, Ankara, Cep: +90 (0) 536 866 01 58