EU Continues to Support Turkey's Ombudsman Institution

Avrupa Birliği'nin Kamu Denetçiliği (Ombudsman) Kurumuna Verdiği Destek Devam Ediyor

18.04.2019 Per - 13:07
18/04/2019

Türkiye ve Avrupa Birliği, Kamu Denetçiliği Kurumunun insan haklarını koruma ve destekleme açısından etkinliğini güçlendirmek amacıyla yeni bir proje başlattı. Projenin açılış töreni 18 Nisan 2019 tarihinde AB Büyükelçisi Sn. Christian Berger ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Faruk Kaymakçı'nın katılımıyla gerçekleştirildi.
 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje, Kamu Denetçiliği Kurumunun insan haklarını koruma ve destekleme açısından etkinliğini arttırmayı amaçlıyor. Bu çerçevede, görevini icra ederken hızlı ve yerinde müdahalelerde bulunabilmesini sağlamak amacıyla kuruma teknik yardım, iyi uygulamalar, çalışma yöntemleri ve tecrübe bakımından destek sağlanacak. Yeni proje, Kamu Denetçiliği Kurumuna daha önce verilen AB desteğinin devamı niteliğinde.

Kamu Denetçiliği Kurumu kamu idaresinin işleyişine ilişkin bireylerden gelen şikayetlerin bağımsız, tarafsız ve kişiye özel biçimde soruşturulmasını ve adil çözümler bulunmasını amaçlıyor. Bu çerçevede, etkin bir Kamu Denetçiliği Kurumunun oluşturulması vatandaş haklarının Türkiye tarafından korunması yolunda önemli bir adım teşkil ediyor.  36 ay sürecek olan projenin finansman tutarı 1.75 milyon Avro.

 

 

 

Ayrıntılı bilgi için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:

Maria Stogova -  Program Sorumlusu

maria.stogova@eeas.europa.eu

T +90 312 459 87 00

 

Basınla ilgili sorular için:

Miray Akdağ – Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri miray.akdag@eeas.europa.eu

M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77