Europe Day celebrations to feature the presidential symphony orchestra, songs about peace by Syrian children choir and a "Faces of Turkey" photo contest

Avrupa Günü kutlamaları Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Suri̇yeli çocuklar korosundan barış şarkıları ve "Türki̇ye'nin Yüzleri̇" fotoğraf sergisi eşliğinde yapılacak.

Bu yılki Avrupa Günü kutlamaları benzersiz bir dizi etkinliğe sahne olacak. 

 

- 9 Mayıs günü Ankara'da Çok Sesli Müzik Ziyafeti

 

Avrupa Günü kapsamındaki etkinliklerden ilki 9 Mayıs günü Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonunda gerçekleştirilecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger seçkin misafirler ve yabancı misyon temsilciliklerinin katılacağı bir resepsiyona ev sahipliği yapacak. 

 

Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserinin yanı sıra Ankara Devlet Opera ve Balesi'nden Tenor Ayhan Uştuk ve tanınmış Avrupalı şarkıcı Sandra Pires sahne alacaklar.

 

Aynı akşam Büyükelçi Berger "Türkiye'nin Yüzleri" fotoğraf yarışmasının kazananlarını fotoğraf makinesi ve Fotoğraf Festivali "Rencontres de la Photographie" ye katılmak üzere bir Fransa seyahatiyle ödüllendirecek. 

 

- Suriyeli Mülteci Çocuklar 12 Mayıs günü barış için İstanbul'da sahneye çıkacaklar.

 

Kutlamaların en ilgi çekici bölümü Suriye'deki çatışmadan kaçtıkları günden bu yana Hatay'da yaşayan mülteci çocuklardan oluşan koronun 12 Mayıs'taki konseri olacak. Antakya Medeniyetler Korosu çatısında bir araya gelen mülteci çocuklar Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde barış şarkıları söyleyecekler. 

 

Ayrıca Sandra Pires de, ünlü piyanist Tuluğ Tırpan eşliğinde İstanbul'da sahne alacak. 

 

Ama hepsi bu değil! Beyoğlu semtinde Palais de France'da düzenlenen konser sonrasında İstanbul'daki resepsiyona katılan misafirler, "Avrupa'dan Anadolu'ya Lezzetler" programının tanınmış Avrupalı şefleri Danilo Zanna ve Wilco van Herpen tarafından karşılanacak.

 

 

- Ülke çapında kutlamalar

 

Avrupa Günü, AB Bilgi Merkezleri ile ortaklaşa, Türkiye genelinde 18 ilde kutlanacak  (Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskisehir, Istanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon ve Van). Avrupa Günü ziyaretçileri bu illerde konser, bisiklet festivali, seminer, bienal, çocuk filmi gösterimi ve sergilere katılabilecekler. Söz konusu etkinlikler, Türkiye'de Avrupa Günü kutlamaları münasebetiyle düzenlenen ve sayısı giderek artan faaliyet kapsamında yer almaktadır.

 

 

Kutlamalar ve etkinlik programı hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız:

http://www.avrupa.info.tr/tr/9-mayis-2017-avrupa-gunu-etkinlikleri-997

 

 

- 9 Mayıs Avrupa Günü Nedir?

 

9 Mayıs, Avrupa Günü'nün kutlandığı tarihtir. 9 Mayıs 1950'de, dönemin Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa vizyonunu ve bu vizyonun gerçekleştirilebilmesi için gereken kurumları ortaya koyan bir antlaşma niteliğindeki "Schuman Bildirgesi'ni" yayımlamıştır. Böylelikle, bugün Avrupa Birliği olarak bilinen, yüzyılın en iddialı barış projesinin temelleri atılmıştır. Bu yeni başlangıç dünya çapında Avrupa Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Tüm konserler AB Türkiye Delegasyonu'nun YouTube kanalında ve Facebook'da canlı yayınlanacaktır:

 

https://www.youtube.com/user/HumanRightsTurkey

https://www.facebook.com/EUinTurkey/

 

Daha fazla bilgi için:

 

Miray AKDAG-ULUC

Basın ve İletişim Sorumlusu

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

M +90 532 624 93 56   T +90 312 459 87 80