fbpx Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, hükümet temsilcileriyle yapacağı bir dizi görüşme için bugün ve yarın Ankara’da olacak | AB Türkiye
Schinas

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, hükümet temsilcileriyle yapacağı bir dizi görüşme için bugün ve yarın Ankara’da olacak

18.11.2021 Per - 16:16

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, hükümet temsilcileriyle yapacağı bir dizi görüşme için bugün ve yarın Ankara’da olacak. 

Avrupa Komisyonu’nun Göç ve Güvenlik Politikalarının Koordinasyonundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas bu akşam ve yarın Ankara’da olacak. 

Göçmenlerin, Belarus rejimi tarafından bir araç haline getirilmesine son verilmesi için kilit nitelik taşıyan partner ülkelere yönelik bir dizi ziyaretin dördüncü durağı olan bu ziyaret, göç ve güvenlik konusundaki genel işbirliğini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Ziyareti sırasında göç yönetiminin hem Avrupa Birliği hem de Türkiye için ortak bir sorumluluk ve ortak bir öncelik olduğu mesajını verecek olan Başkan Yardımcısı, 

Bu akşam Ankara’da Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu; 

Yarın ise, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşecek. 

Ardından İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu ile de bir toplantı yapacak olan Başkan Yardımcısı, 

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı ve Ulusal Erasmus Ajansı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin Ufuk Avrupa, Erasmus+ ve Solidarity Corps (Avrupa Dayanışma Programı) programlarındaki ortaklığını vurgulamayı amaçlayan bir yuvarlak masa toplantısına katılacak. Bu toplantıya Türk ve yabancı öğrencilerin yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Faruk Kaymakcı da katılacak.

Avrupa Komisyonu’nun göç ve güvenlik politikalarının koordinasyonundan sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ziyareti öncesi Türk basınına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

«Göç yönetimi, ortak sorumluluk sergilenmesini gerektiren bir alandır; 

Aynı zamanda hem Avrupa Birliği hem de Türkiye için ortak bir önceliktir. 

Göç alanındaki genel işbirliğimiz çerçevesinde, çalışmalarımızı başarıyla sürdürüyoruz. 

Şimdi, devlet destekli insan kaçakçılığı dâhil hibrit tehditleri de ele almamızın zamanıdır. 

Bugün, çaresiz göçmenlerin kaçakçılık şebekeleri tarafından istismar edilmesine dur demek için son dönemde almış oldukları tedbirler dolayısıyla Türk makamlarına teşekkür etmek ve göç ve güvenlik alanındaki genel işbirliğimizi daha da güçlendirmek amacıyla Ankara’ya geliyorum."