Ambassador Berger visits the EU project fair in Aydın

Aydın Kent Meydanı'nda Avrupa Birliği Festivali

20.06.2018 Çar - 15:28

Büyükelçi Berger'in Aydın'da katıldığı "AB Projeleri Sergisi", Aydın Valiliği'nin desteğiyle Aydın Kent meydanında keyifli bir AB festivaline dönüştü!

 

 Aydın 19 Haziran 2018 tarihinde, AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'in katılımıyla, kentin tam merkezinde renkli bir "AB Projeleri Sergisine" ev sahipliği yaptı. Yerel yetkililer, okullar, öğretmenler, üniversite ve ilkokul öğrencileri ve Aydın halkı dâhil, çok sayıda faydalanıcının katılımı ve yoğun ilgisiyle gerçekleştirilen etkinlik, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin yerel düzeyde nasıl sahiplenildiğini yansıtan bir "AB Festivali" havasıyla kutlandı. 

 

******

 

17-19 Haziran tarihlerinde Türkiye'nin Aydın ilini ziyaret eden Büyükelçi Berger, yerel yetkililerle toplantılara katılarak, yerel toplum temsilcileri ile görüştü. Program kapsamında Büyükelçi Berger, 19 Haziran 2018 günü, Aydın Valisi Sn. Yavuz Selim Köşger ile kent meydanında "AB Projeleri Sergisi'nin" resmi açılışına katıldı. Büyükelçi Berger sergide 20 okul, 12 sivil toplum örgütü, 4 belediye ve 7 kamu kurumu dâhil, çok sayıda faydalanıcıyla sıcak bir atmosferde buluştu. Etkinlikte, Aydın ve ilçelerinde 43 kurum tarafından uygulanan toplam 78 AB destekli proje sergilendi  (48 Erasmus+ projesi, IPA I'den 14 hibe projesi ve Kalkınma Ajanslarının 14 projesi).

Serginin "AB-Türkiye ilişkilerinin yerel yetkililer ve Aydın halkı tarafından yerel düzeyde nasıl sahiplenildiğini ortaya koyan mükemmel bir etkinlik" olduğunu ifade eden Büyükelçi Berger kaymakamlıklar, Kuşadası Belediyesi ve AB ile ilgili birimler dahil, valiliğe ve tüm yerel katılımcılara AB-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi için gösterdikleri yoğun ilgiye ve sinerji yaratma çabalarına teşekkür etti.

İşbirliğini derinleştirmenin yollarını görüşmek amacıyla Aydın Valiliği'nin AB ve Dış İlişkiler Merkezi ile gerçekleştirilen toplantıda Büyükelçi Berger, AB'nin il genelinde Türk yetkilileriyle birlikte yaklaşık 5 yüz projeyi desteklediğini ifade etti. Toplantının olumlu etkilerine dikkat çeken Büyükelçi Berger, Koordinasyon Toplantısının Aydın'da gelecek projelerin ortaklaşa planlanması bakımından son derece faydalı olduğunu ifade etti.

Toplantı sırasında Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger ise AB'nin farklılıklar içinde birliktelik sağlayarak muazzam bir ilerleme kaydettiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: "Bu gezegenden başka yaşayacak yerimiz yok. Türkiye Avrupa'nın ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye ve AB birlikte yürümelidir. Aydın tarım, turizm, sanayi ve jeotermal enerji alanındaki yüksek potansiyeli ile AB üyeliğine hazırdır. Beraber büyümek için mevcut kaynakları desteklemeli ve paylaşmalıyız."

Büyükelçi Berger ayrıca tarih boyunca sanat ve kültür başkenti olarak anılan ve  "Güvercin adası" olarak da bilinen, Kuşadası ilçesini ziyaret etti. Büyükelçi burada kendisini ve heyetini samimiyetle ağırlayan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu ile bir araya geldi. Büyükelçi Berger ve Belediye Başkanı Kayalı, devam eden ve tamamlanan AB destekli projeler ve gelecek dönemde işbirliği yapılabilecek alanlara dair fikir alışverişinde bulundu. 

Ziyaret programı kapsamında Büyükelçi Berger AB İşlerinden sorumlu Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat'ın da aralarında bulunduğu diğer yerel yetkililerle görüşerek, Valiliğin AB ve Dış İlişkiler Merkezi Koordinatörü Reyhan Türkmen ve uzmanlardan bilgi aldı. Büyükelçi Berger, Aydın Valisi ve yerel idarecilerle birlikte AB'ye Uyum Yönlendirme ve Danışma Kurulu tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Berger ayrıca Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin'e de nezaket ziyaretlerinde bulundu.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde Rektör Cavit Bircan tarafından karşılanan AB Heyeti akademisyen ve öğrencilerle görüş alışverişinde bulundu. Berger, düzenlenen bir törenle AB Proje Döngü Yönetimi eğitimine katılan üniversite öğrencilerine sertifikalarını verdi.

AB Heyeti ayrıca, günümüzde Doğanbey olarak anılan eski Rum Köyü Domatia, Dilek Milli Parkı, Milet, Priene ve Sisam Boğazının muhteşem manzarasına hakim Kadı Kalesi gibi bölgenin kültür hazinelerini de ziyaret etti. Kuşadası'nın olağanüstü Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi ile tarihte bilinen en eski müzik bestesi "Seiklos'un Şarkısı"nın sergilendiği Aydın Arkeoloji Müzesi de ziyaretin iki önemli durağıydı.  

Ziyaret kapsamında Büyükelçi Berger Aydın'ın yerel kültürel çeşitliliğini temsil eden değerli isimlerle bir sohbet toplantısında buluştu. Etkinliğe, Aydın Efe Yörük Kültür Derneği ve Dernek Başkanı Muhsin Aydoğdu, Aydın yemek kültürü yazarı Havva Çetintürk, sanat tarihçisi Prof. Mükerrem Kürün ve toplantıya ev sahipliği yapan Aydın Kültür Evi müdürü İlknur Karaçayır katıldı. AB Büyükelçisi Berger;"Aydın'ın eşsiz sanatı, tarihi ve kültürünün yanı sıra harika insanlarını gördükten sonra Heredot'un Aydın'dan neden "Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü…" olarak bahsettiği anlaşılıyor" dedi.   

Büyükelçi Berger ve heyetini samimiyetle ağırlayan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve AB ve Dış İlişkiler Merkezi'ne nazik davetleri ve gösterdikleri ilgi ve misafirperverliklerinden ötürü teşekkür ederiz.