Mobility week banner

"Birlikte Yürüyelim!" Avrupa Hareketililik Haftası Yarın Başlıyor

10.07.2019 Çar - 11:54

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Sn. Fatma Şahin, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, 2019 Avrupa Hareketlilik Haftasını başlatmak üzere 11 Temmuz 2019 saat 15:00'de Türkiye Belediyeler Birliği binasında (Atatürk Bulvarı No 229) ortak bir basın toplantısı düzenleyecekler.

Avrupa Hareketlilik Haftası her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu yılın aktiviteleri Güvenli Yürüme ve Bisiklete Binme olarak belirlenmiştir. Türkiye'deki kentlerin hareketlilik haftasına katılımları her geçen yıl artmaktadır. 2018 yılında 26 kent katılmıştır bu yıl da 40 kente ulaşılması hedeflenmektedir. 2019 Avrupa Hareketlilik Haftasına katılmak üzere şimdiden kaydolan ve Eylül'deki bir haftalık dönem için faaliyetlerini planlayan ilk üç kent Ankara, İzmir ve Bartın olmuştur. Önümüzdeki günlerde başka kentlerin de katılması beklenmektedir.

 

Avrupa Hareketlilik Haftası kampanyasının amacı toplu taşımanın, yürüme ve bisiklete binme ve diğer sürdürülebilir hareketlilik biçimlerinin desteklenmesidir. Yürümek ve bisiklete binmek en aktif ulaşım biçimleridir ve kent ve kasabalarımızın geleceği bakımından hayati öneme sahiptir. CO2 emisyonu olmayan, güvenilir, sosyal ve ekonomik olarak herkesin kullanabileceği bu ulaşım biçimlerinin sağlığa ciddi faydaları vardır.    

 

Yürümek ve bisiklete binmek maalesef bazı AB Üye Ülkeleri'nde olduğu gibi Türkiye'de de yeterince önemsenmemektedir. Avrupa ve Türkiye'deki kentler, insanların bu konudaki algılarını değiştirmelerine yardımcı olmak üzere daha güvenli yürüyüş ve bisiklete binme imkanları sunmalıdır.  Caddeler yürümek ve bisiklete binmek için daha güvenli hale geldikçe kentler herkesin ulaşabileceği daha fazla kamusal alanla daha kapsayıcı hale gelecektir. İnsanlar daha mutlu olacak ve kentlerini daha çok benimseyecektir. Otobüs durağına, tren istasyonuna yürürken ya da dostlarımızla ailemizle yürüyüşe çıktığımızda, veya alışverişe gittiğimizde hepimiz yayayız. Zaten doğal olan da budur.   

 

AB Delegasyonu, sakinlerine daha sürdürülebilir ulaşım seçenekleri sunmak isteyen tüm kentleri kayıt olarak 16-22 Eylül tarihleri arasındaki Avrupa Hareketlilik Haftası'na katılmaya davet ediyor. Birlikte yürüyelim, kentlerimizi daha yaşanabilir hale getirelim!

 

Bu yılın teması ve aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ortak basın toplantımıza davetlisiniz.

 

***Basın toplantısı yalnızca Hareketlilik Haftası Etkinlikleri hakkında olacak başka konularda soru alınmayacaktır.

 

#WalkwithUs

#BirlikteYuruyelim 

 

Tarih: 11 Temmuz 2019

Yer: Türkiye Belediyeler Birliği

Adres: Atatürk Bulvarı No: 229 Kavaklıdere, 06700 Çankaya/Ankara, Turkey

Saat: 15.00-17.00