Significant Impetus to Regional Economy: 28 women established their businesses and women are trained to be employed in Ordu and Giresun by the EU-Turkey co-funded "GATE for Women" project

Bölge Ekonomisine Önemli İvme: AB tarafından finanse edilen GATE projesi kapsamında Ordu ve Giresun'da 28 kadın kendi işini kurdu, kadına istihdam edilmek üzere mesleki eğitim verildi

13.09.2017 Çar - 16:44

Ordu –  AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen "Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi” projesinin kapanış töreni AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Lüksemburg Büyükelçisi Georges Faber, Hollanda Maslahatgüzarı Erik Weststrate, Finlandiya Misyon Başkan Yardımcısı Jussi Soini, Almanya Büyükelçiliği Başkatibi Ute Gohla'nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı temsilcileri ile yerel paydaşların katılımıyla 13 Eylül 2017 günü Ordu'da gerçekleşti. 
 
Ordu ve Giresun illerinin ekonomilerine önemli ivme kazandıran, Avrupa Birliği finansmanlı "GATE - Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi" projesi sona erdi. Proje kapsamında 430'u aşkın kadına girişimcilik eğitimleri verilmiş ve 80 kadın iş kurmaya yönelik koçluk ve rehberlik hizmetinden  yararlanmıştır. Bugüne kadar 28 kadın kendi işini kurmuş olup, birçoğunun da yakın zamanda kurması beklenmektedir.     
 
Bunların yanı sıra 300 kadın, bölgedeki firmalarda istihdam edilmek üzere, hazır giyim alanında mesleki eğitimleri başarıyla tamamlamıştır. 400 kadın, iş arama ve çalışma hayatı becerileri için rehberlik ve kariyer danışmanlığı  almıştır. 
 
GATE projesi ayrıca, beşeri sermayenin ve hazır giyim sektörünün geliştirilmesi amacıyla bölgede bir iş ağı stratejisinin geliştirilmesine katkı sağlamıştır.  
 
Projenin kapanış töreninde Büyükelçi Berger şu açıklamayı yaptı: "Avrupa Birliği, bölgelerin ve şehirlerin, daimi ekonomik büyüme ve herkes için kaliteli yaşam sağlamak amacıyla potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmeleri için çaba sarf etmektedir. Kadınların işgücü piyasasına katılımını arttırmaya odaklanan GATE Projesi de işte bu yaklaşımı yansıtmaktadır. Projeden faydalanan tüm kadınların istihdam edilmesini ya da ekonomik sürdürülebilirliği olan  işlerini kurmalarını ümit ediyoruz." 
 
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından uygulanan AB‘nin 2,5 milyon Avro katkı sağladığı proje, işsiz kadınlar ile özellikle fındık sektöründe  ücretsiz aile işçisi olarak çalışan kadınların, mesleki ve girişimcilik becerilerini geliştirmiştir. Eğitim tesisleri tam donanımlı hale getirilmiştir. Proje, Ocak 2016 - Eylül 2017 tarihleri arasında uygulanmıştır. 
 

Proje hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız: 
www.gateprojesi.org
www.facebook.com/gate4women  

Basınla ilgili sorularınız için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:
 
Miray Akdağ Uluç – Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın Sorumlusu 
miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu     
M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77