Today, on 2 March, the European Commission published its Fifth Report on the Progress made in the implementation of the EU-Turkey Statement and the First Annual Report on the Facility for Refugees in Turkey.

Bugün, 2 Mart tarihinde, Avrupa Komisyonu, AB-Türkiye Bildirisi'nin uygulanması sürecinde kaydedilen İlerlemeye ilişkin Beşinci Raporu'nu ve Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı'nın (FRIT) Birinci Yıllık Raporu'nu yayımladı.

 

18 Mart tarihli AB-Türkiye Bildirisi'nin uygulama süreci, yaklaşık bir yıl geçtikten sonra zor koşullara rağmen somut sonuç vermeye devam etmektedir. Türkiye'den Yunan adalarına yapılan geçişler Ekim 2015'te günde 10,000 kişiden mevcut durumda 43'e düşmüştür. Genel olarak, Yunan adalarına geçen kişi sayısı %98 azalmıştır. Bildiri uygulamaya girdiğinden bu yana Ege Denizi'nde hayatını kaybeden kişi sayısı da büyük ölçüde azalmıştır; bu çerçevede, AB-Türkiye Bildirisi'nden bu yana Ege Denizi'nde 70 kişinin hayatını kaybettiği ya da kaybolduğu kaydedilmiştir. Her ne kadar bu durum bir insanlık trajedisi olma niteliğini korusa da 2015-2016’nın aynı döneminde yaşamını yitiren 1,100 kişi hatırlandığında, yine de ciddi bir azalma görülmektedir. Bildirinin devreye girişinin ardından toplamda 1,487 olmak üzere, geri dönüş operasyonları da devam etmiştir.

Komisyon, FRIT kapsamında sağlanan fon desteğini hızlandırmaya devam ederken Bildiri kapsamındaki diğer alanlarda da ilerlemeler kaydedilmektedir. Dağıtımı yapılan fon miktarı (677 milyon Avro'dan) 750 milyon Avro'ya ulaşmıştır. 2016-2017 dönemi için tahsis edilen 2,2 milyar Avro'nun – 3 milyar Avro'nun yarısı anlamına gelen – 1,5 milyarlık bölümüyle de tamamı uygulanmaya başlamış olan 39 projenin sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye’den gelen Suriyeli mültecilerin AB ülkelerine yerleştirilmesi konusunda da istikrarlı bir hız yakalanmıştır. 27 Şubat 2017 tarihi itibariyle, Türkiye’den gelen ve “bire bir” çerçevesi kapsamında AB ülkelerine yerleştirilen Suriyeli sayısı toplamda 3,565 olmuştur. Yeni yerleştirme operasyonlarının hazırlanmasında olumlu ilerleme kaydeden Üye Devletler "bire bir" ve diğer ulusal planlar dâhil olmak üzere Türkiye'den 34,000 Suriyelinin daha kabul edilmesine ilişkin planlarına işaret ettiler. Sonuç olarak Komisyon, ilgili Üye Devletlere yönelik finansman programlarını, yerleştirme operasyonları dâhil mültecilerin bu tür yasal yollardan kabul edilmesine 213 milyon Avro tutarında mali destek verilmesini kapsayacak şekilde gözden geçirmiştir.   

Avrupa Komisyonu ayrıca Vize Serbestisi Yol Haritası kapsamında geriye kalan kriterlerin yerine getirilmesi yönünde ilerleme kaydedilmesi amacıyla Türkiye ile çalışmalarını sürdürmekte olup Konsey de Gümrük Birliğinin güncellenmesine ilişkin müzakere direktifini inceleme sürecini başlatmıştır.