Remarks by President Charles Michel after the meeting with President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan in Brussels

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brüksel’de yaptığı görüşmenin ardından Konsey Başkanı Charles Michel tarafından yapılan açıklama

10.03.2020 Sa - 09:14

Avrupa Konseyi

9 Mart 2020
 

Bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir toplantı gerçekleştirdik. Ankara’ya yaptığım ziyaretten birkaç gün sonra, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilere dair farklı konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatına sahip olmak önemliydi. Tabii ki ele aldığımız ilk konu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan mülteci anlaşmasının uygulanması konusuydu. Anlaşmanın yapılmasından birkaç yıl sonra uygulamayla ilgili farklı görüşlerimizi paylaşma fırsatımız oldu.

(...)

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileriyle bağlantılı diğer hususları da ele aldık ve ilerleme kaydedebilmek adına, fikir ve görüş teatisinde bulunduk. Brüksel’de yaptığımız bu toplantıyı kısa, orta ve uzun vadede daha güçlü bir siyasi diyalog için ilk adım olarak görüyoruz.  

Son olarak, önümüzdeki günler ve haftalar için son derece önemli ve somut bir adım olarak Yüksek Temsilci Josep Borrell ile Türkiye'deki muhatabı Dışişleri Bakanını, ekipleriyle birlikte önümüzdeki günlerde Türkiye ile AB arasındaki anlaşmanın uygulanmasına netlik kazandırmaları amacıyla çalışmalarına karar verdik. Aynı noktada buluştuğumuzdan, anlaşmanın uygulanması amacıyla AB olarak Türkiye'de yürüttüğümüz çalışmaları aynı şekilde yorumladığımızdan emin olmak amacıyla bunu yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Erdoğan'la siyasi diyaloğu devam ettireceğiz.     

Üye Devletleri bilgilendireceğimizi sizinle paylaşmak isterim. Son günlerde üye devletlerde yoğun istişare içerisindeydik. Zira onları bilgilendirmek, Türkiye ile ele almamız gereken farklı konu başlıklarına ilişkin endişelerini dinlemek için bu gerekliydi. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında, Josep Borrel ve Türkiye'deki muhatabı aracılığıyla yürütülecek Üst Düzey Siyasi ve teknik sürecin sonrasında Üye Devletleri bilgilendireceğiz. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan düzeyinde bir siyasi diyalog yürütecek, farklı Üye Devletleri bilgilendirmeyi ve istişare içerisinde olmayı sürdüreceğiz.

(...)


Press contacts
Barend Leyts
Spokesperson of the European Council President
+32 2 281 5150 +32 486 22 68 65