In the context of the Anniversary of the International Human Rights Day EU Deputy Heads of Missions met with Human Rights Defenders on 18 December 2017

Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde AB Diplomatik Temsilciliklerinin Başkan Yardımcıları İnsan Hakları Savunucuları ile 18 Aralık 2017'de bir araya geldi

18.12.2017 Pt - 21:38

Basın Bildirisi
18 Aralık 2017


Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde AB Diplomatik Temsilciliklerinin Başkan Yardımcıları, bir grup İnsan Hakları Savunucusu (İHS) ile  18 Aralık 2017'de bir araya geldi.  

Avrupa Birliği'nin İHS'lere ilişkin Rehber İlkeleri ve Türkiye'de İHS'lerin desteklenmesi ve korunmasına yönelik AB Yerel Stratejisi, AB Delegasyonu ile AB Üye Devletlerinin Diplomatik Temsilcilikleri arasında insan hakları alanında işbirliği için bir çerçeve sunmaktadır. AB, Türkiye'de İHS'ler tarafından yürütülen çalışmaları takdirle izlemektedir.

18 Aralık'ta gerçekleştirilen toplantı Türkiye'de İHS'lerin karşılaştığı başlıca zorlukların ve İHS'lerin çalışmalarına ve genel olarak insan haklarına AB tarafından verilen desteğin nasıl geliştirilebileceği ve güçlendirilebileceğinin görüşülmesi için değerli bir fırsat teşkil etmiştir. 

İHS'ler Olağanüstü Hal kapsamında Türkiye'de sivil toplum alanının daralması ve son dönemde Türkiye'de LGBTI toplumunun faaliyetlerini hedef alan kısıtlayıcı kararlar dâhil, başta ifade ve toplantı yapma özgürlüğü olmak üzere temel haklar alanındaki kısıtlamalar dolayısıyla duydukları endişeleri dile getirmişlerdir.

Dünya İnsan Hakları Gününü kutlayan AB ve Üye Devletleri, Türkiye'de insan hakları alanındaki gelişmeleri yakinen izlemeye devam etme ve mevcut koşulların iyileştirilmesi için çalışma iradesini dile getirmişlerdir.