EU – Turkey Joint Project Aims to Facilitate Access to Transport Services for Disabled Passengers

Engelli Yolcuların Ulaşım Hizmetlerine Erişimini Kolaylaştırmayı Amaçlayan AB – Türkiye Ortak Projesi

30.11.2017 Per - 12:06

Haftaya AB ile Türkiye'nin ulaştırma alanındaki işbirliği çalışmaları damgasını vuruyor. Pazartesi günü Brüksel'de düzenlenen, Yol Güvenliği Eylem Planı'nın kabul edildiği üst düzey diyaloğun ardından bugün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Ireneusz Fidos, Türkiye'de engelli yolcuların ulaşım hizmetlerinden daha fazla yararlanmalarını amaçlayan AB-Türkiye ortak projesinin açılışını yaptılar. Açılışa 200 proje ana paydaşı katıldı. 

Yaklaşık 1.8 milyon Avro bütçeli proje Türkiye'de 8.5 milyon kadar engelliye ulaşmayı hedeflemektedir. Proje kapsamasında geliştirilecek erişilebilir taşımacılık stratejisi modlar arası geçişi iyileştirecek ve toplu taşımada erişilebilirlik sorunlarına ilişkin kamuoyunun farkındalığını arttıracaktır. Ulaştırma eylem planları kapsamında erişilebilirliğin arttırılması amacıyla on çalıştay düzenlenmesi planlanmaktadır.    

Ulaşımda erişilebilirlik konulu pilot projelerin uygulanmasında, alandaki en iyi uygulamalar göz önüne alınarak ve şehirlerin kendi durumlarına en uygun seçenekler değerlendirilerek beş şehre yardımcı olunacak. 160 belediye personeli de yaşlı ve engelli yolcuların ihtiyaçlarına daha iyi cevap verilebilmesini teminen ulaşım hizmetleri sağlayıcılarıyla yapılacak diyalog çalışmalarını yapabilmeleri maksadıyla verilecek olan eğitimlerden faydalanacak. Bunun yanında proje kapsamında, erişilebilir toplu taşım hizmetlerinin değerini vurgulamak üzere bir dizi etkinlikten oluşan bir farkındalık kampanyası da düzenleyecek.

Projenin açılışı münasebetiyle yaptığı konuşmada AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi: "Bu proje AB fonlarının hareket kısıtı olan bireyleri de kapsayan, daha sürdürülebilir bir taşıma sisteminin kurulmasına yardımcı olacak şekilde kullanılması için mükemmel bir fırsat sunmaktadır. Proje, ulaşım hizmetlerinin erişilebilirliği konusunu, tutarlı bir stratejik çerçeveye oturtmaları ve bunun uygulamada başarılabilir olduğunu göstermeleri için faydalanıcılara bir fırsat sağlamaktadır. Projenin aktif olarak desteklenmesinde ve başarıya ulaşmasında tüm paydaşların bize katılacağını umuyoruz."


Daha fazla bilgi için:

Göktuğ Kara- Ulaştırma Sektör Yöneticisi

goktug.kara@eeas.europa.eu / T +90 312 459 87 00

Basın irtibat:

Miray Akdağ Uluç – Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın Sorumlusu miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu

C +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 87 89