Federica Mogherini

Federica Mogherini Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la Başkan Trump'ın Kudüs'ün statüsü konusunda yapması beklenen açıklama hakkında görüştü

07.12.2017 Per - 10:19

Brüksel, 06/12/2017

Federica Mogherini Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la Başkan Trump'ın Kudüs'ün statüsü konusunda yapması beklenen açıklama hakkında görüştü.

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Başkan Trump'ın Kudüs'ün statüsü konusunda yapması beklenen açıklamayı görüşmek üzere Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yüksek Temsilci Mogherini, Kudüs'ün her iki devletin gelecekteki başkenti olarak nihai statüsünün, tarafların beklentilerini karşılayan müzakereler yoluyla çözüme kavuşturulması yönündeki güçlü AB pozisyonunu Başkan Abbas nezdinde teyit etti. Mogherini ayrıca hem Filistinliler hem de İsrailliler için barış ve güvenliği garanti eden tek perspektif olarak, iki devletli çözüme yönelik anlamlı bir barış sürecinin yeniden başlatılması konusundaki kararlılığını yineledi.

Bu beklenen açıklamaya verilecek tepkilerde itidal çağrısında bulunan Federica Mogherini Devlet Başkanı Abbas'ın yapılacak gösterilerin barışçıl sınırlar içerisinde kalması yönündeki kararlılığını memnuniyetle karşıladı. Geçen onlarca yılın ardından Filistin ve İsrailliler, çatışmanın gecikmiş de olsa barışçıl ve kalıcı bir çözüme kavuşturulmasını hak etmektedir. Bu amaçla Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Dörtlü ve Bölge içerisindeki uluslararası ortaklar dâhil, Üye Devletler ve Norveç ile yakın işbirliği içerisinde barışçıl

çözüm seçeneğini açık tutmak üzere çabalarını arttıracaktır. Bu itibarla Yüksek Temsilci Mogherini, Devlet Başkanı Abbas'ı Ocak ayında Brüksel'de AB Dış İşleri Bakanları ile bir toplantıya davet etmiş Devlet Başkanı Abbas da bu daveti kabul etmiştir.