Göbeklitepe: EU contributes to the Revitalization of History

Göbeklitepe: AB, tarihin yeniden canlandırılmasına destek oluyor

08.03.2019 Cu - 16:27

08/03/2019

Göbeklitepe Sit Alanının resmi açılışı Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar ve AB Türkiye Delegasyonu İşbirliği Bölümü Başkan Vekili Sn. Angel Gutierrez Hidalgo'nun katılımlarıyla bugün gerçekleştiriliyor.
 

Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası sahasındaki iki kalıcı çatı örtüsünün yapımına en büyük finansman desteği, Avrupa Birliği tarafından sağlanmıştır.  
 

Açılış töreni münasebetiyle yaptığı açıklamada, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi: "Değerli kültür varlıklarının restorasyonu ve korunmasıyla, farklı bölgelerin tam potansiyelini keşfetmek ve Göbeklitepe arkeolojik sahası veya Mardin’in tarihi caddeleri gibi mekânların eşsizliğini vurgulamak istedik. Tıpkı Göbeklitepe gibi evrensel kültür mirasının korunmasına katkıda bulunmak, Avrupa Birliği’nin önceliklerinden biridir."
 

Göbeklitepe'deki çatı inşaatı, AB tarafından 7.7 milyon Avro eş finansmanla desteklenen ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan "Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor" Projesinin bir parçası olarak gerçekleştirilmektedir. Tasarımı Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılan bu çatı örtüleri, toplam 4000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu yapılar kazı alanındaki anıtları ağır hava şartlarından korumakla kalmıyor, aynı zamanda ziyaretçiler için arkeolojik kalıntılara eşsiz bir erişim deneyimi sağlıyor.
 

Göbeklitepe’nin taşıdığı evrensel değer elbette ki kazı alanında keşfedilen anıt yapılardan kaynaklanmaktadır. Bilinen en eski anıtsal yapılar olan bu yapılar sadece bundan 11 bin yıl öncesinde yaşamış usta zanaatkârların varlığının değil; aynı zamanda, o dönemde kullanılan karmaşık sembolik anlatımların da bir kanıtı niteliğindedir. Bu haliyle Göbeklitepe bizlere, insanlık tarihinin kritik bir döneminde atalarımızın inançlarına dair benzersiz bir fikir vermektedir.

 

 

Daha fazla bilgi için Delegasyon’dan:

Özgür Öcal, Tel.: +90 312 459 87 00,

ozgur.ocal@eeas.europa.eu

 

Basın irtibat:

Miray Akdağ– AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri miray.akdag@eeas.europa.eu; Cep +90 532 624 93 56 / Tel +90 312 459 88 77