İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetimi Projesinin Üçüncü Bileşeni Başladı

İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetimi Projesinin Üçüncü Bileşeni Başladı

28.11.2019 Per - 11:08

28/11/2019

İç güvenlik sektörünün sivil ve demokratik gözetimine geçişi sağlayacak projenin resmi açılışı 28 Kasım günü yapıldı. İyi yönetişim ilkeleri ve güvenlik ve kamu emniyeti kavramlarına kolluk kuvvetleri tarafından insan odaklı biçimde yaklaşılmasına dönük 5.4 milyon Avro bütçeli proje tamamen AB tarafından finanse edilmektedir. Etkinlik İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, TBMM Üyesi Selami Altinok ve AB Türkiye Delegasyonu İşbirliği Bölümü Başkanı André Lys'in katılımlarıyla gerçekleştirildi. 24 aylık proje UNDP tarafından yürütülecek.  

Projenin ilk bileşeni (2008-2010) sivil ve demokratik gözetim kavramının, ve Türkiye genelinde yaygın olarak İlçe Kaymakamları ve Valiler tarafından kullanılan, iç güvenlik sektörünün sivil yetkililerce denetlenmesi hakkının geliştirilmesini amaçlamıştır. Ayrıca bu kapsamda pilot il ve ilçelerde  (Niğde, Erzurum, Eyüp ve Kadıköy) pilot Yerel Önleme ve Güvenlik Komisyonları oluşturulmuştur.

İkinci bileşen kapsamında (2012-2014), önceki Yerel Önleme ve Güvenlik Komisyonları deneyimi genişletilerek sayıları 9'a çıkarılmıştır (Eyüp, Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Çeşme, Yeşilyurt, Hekimhan, Vakfikebir, Şahinbey). Ayrıca bu bileşen çerçevesinde,  kurulların taslak yasal çerçevesi hazırlanmış ve parlamento denetimindeki ihtiyaç ve eksiklikler incelenmiştir.  

Projenin üçüncü bileşeni bugün itibariyle başlamıştır. Yerel Önleme ve Güvenlik Komisyonları 'nın başarılı çalışmaları sürdürülerek ilave 10 komisyon ile sayıları arttırılacaktır. Güvenlik güçlerinin gözetimi için 5 yıllık bir stratejinin yanı sıra tamamen işler durumda ve etkili bir Meclis denetimi stratejisi geliştirilecektir. Bileşen kapsamında mevzuatta iyileştirmeler yapılacak, alanında uzman 500 kişiye eğitim verilecek ve sivil ve demokratik gözetim konusundan kamuoyu ve medyada farkındalık yaratılması sağlanacaktır.     

Etkinlik münasebetiyle açıklamada bulunan AB Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi: "Kolluk ve diğer güvenlik güçlerinin sivil gözetimi demokratik toplumların önemli bir bileşenidir. AB üyeliğine aday her ülke için bu kilit bir husustur zira hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan haklarına saygıya olan bağlılıklarını göstermektedir".     

  

Daha fazla bilgi için Delegasyonla temasa geçiniz:

Sn.Maria Stogova, Tel. +90 (0)312 459 87 00, E-posta: Maria.Stogova@eeas.europa.eu

Sn.Miray Akdağ – Basın Müşaviri

M +90 532 624 93 56  / T +90 312 459 88 77, E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu