EU8 Joint Statement on the Situation in Idlib

İdlib'deki duruma ilişkin AB’nin 8 ülkesinin Ortak Açıklaması:

10.09.2018 Pt - 22:18

İdlib'deki duruma ilişkin AB’nin 8 ülkesinin Ortak Açıklaması: "Türkiye ve BM'nin bu amaçla göstermekte oldukları acil diplomatik çabalara desteğimizi ifade ediyoruz."

06/09/2018 - Basın Bildirisi

Suriye'deki çatışma, kuşatma altında yaşamak ya da ülkelerini terk etmek zorunda bırakılan milyonlarca insan için bugüne kadar zaten tarifsiz acılara neden olmuştur. Kuzey batı Suriye'de, Suriye rejimi ve Rusya'nın, sivil halkı felakete sürükleyecek insani sonuçlar doğurabilecek olan askeri faaliyetlerinin artmasından büyük endişe duymaktayız.     

İdlib'te büyük çaplı bir askeri taarruz bölgede yaşayan, bir milyonu çocuk, üç milyonu aşkın sivilin hayatını tehlikeye atacaktır. Böyle bir saldırı aynı zamanda, rejimin amansız kuşatmaları ve askeri operasyonları neticesinde zaten yerlerinden edilmiş olanlar dahil, çok sayıda insanın bir kez daha yerlerinden edilmesine yol açabilecektir. Herhangi bir kimyasal silah kullanımı kesinlikle kabul edilemezdir. Uluslararası hukuk çerçevesinde yasaklanan kimyasal silah kullanımı insan hayatı ve insani şartlar bakımından yıkıcı sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca İdlib kentine yönelik büyük çaplı bir askeri operasyon, istikrarsız bir bölgede zaten tehlike arz eden bir çatışmayı tırmandıracaktır. 

İdlib, Astana garantörlerinin korumayı taahhüt ettikleri, Suriye'de kalan tek çatışmasızlık bölgesidir. Türkiye ve BM'nin bu amaçla göstermekte oldukları acil diplomatik çabalara desteğimizi ifade ediyoruz. Yarın Tahran'da yapılacak olan Astana garantörleri toplantısı çerçevesinde, başta Rusya ve İran olmak üzere, garantörlere, ateşkesi ve öncelikli olarak sivillerin korunması dahil, daha evvel üzerinde mutabık kaldıkları çatışmasızlık düzenlemelerini uygulama çağrısında bulunuyoruz. Suriye'deki nüfusun korunmasında ana sorumluluğu taşıyan Suriye rejimini ve tüm diğer ilgili tarafları itidalli davranmaya ve sivil yaşamlar ile --sağlık ve eğitim tesisleri de dahil olmak üzere-- sivil altyapının korunması için gereken tüm tedbirleri almaya; uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku uyarınca insani [yardımın] engelsiz, güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde aktarılmasını sağlamaya ve bu yönde yürütülen çalışmaları kolaylaştırmaya çağırıyoruz. Uluslararası insancıl hukuku ihlal eden herkesten hesap sorulmalıdır.

Suriye'de kapsayıcı güvenilir ve sürdürülebilir bir siyasi çözüme varılması doğrultusunda BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura tarafından sarf edilen çabaları desteklemeyi sürdürüyoruz. Tüm Suriye halkının özgürlük ve haysiyetine saygılı ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı ile Cenevre Tebliğine uygun bir çözüm, sadece BM liderliğinde yürütülen siyasi süreçle sağlanabilir.

Yarın Güvenlik Konseyi'nin üyesi olan AB ülkeleri olarak bizler, kendilerine BM'de bir platform sunabilmek ve seslerini duyurabilmek; bununla birlikte İdlib'de insani bir felaketin nasıl önlenebileceğine dair görüşlerini paylaşabilmek adına Suriye'deki muhaliflere bir Arria-formül toplantısına eş başkanlık edeceğiz. Bu toplantı Konferans Odası 7'de düzenlenecek olup medyaya açık olacaktır.