Juncker

Rüzgar Avrupa’nın yelkenlerine döndü

14.09.2017 Per - 11:35

13/09/2017 - 12:45

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, 2017 yılı için Birliğe Sesleniş konuşmasını yaparak önümüzdeki sene için önceliklerini ortaya koydu ve 2025 yılına kadar Avrupa Birliği’nin nasıl bir dönüşüm geçirebileceğine ilişkin vizyonunu paylaştı.  Daha birleşik, daha güçlü ve daha demokratik bir birlik için yol haritasını sunan Juncker, dış politika alanında daha güçlü bir aktör olabilmek için AB’nin kendi iç süreçlerine bakması gerektiğini ifade etti.

Strazburg’da Avrupa Parlamentosunun üyelerine hitap eden Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Avrupa Birliği'nin hem kendi içinde hem de küresel bir oyuncu olarak güçlü ve birliktelik içinde olduğunu ve kendine güvendiğini ifade etti. Juncker ayrıca bazı dış politika konularında Üye Devletlerin kararlarını nitelikli çoğunlukla almaları önerisinde de bulundu.

"Rüzgar Avrupa’nın yelkenlerine geri döndü," diyen Başkan şunları da sözlerine ekledi: "Kriz başlayalı on yıl oldu; nihayet Avrupa ekonomisi kendisini toparlıyor ve beraberinde, kendimize olan güvenimiz de geri geliyor. AB27 liderleri, Parlamento ve Komisyon Avrupa’yı yeniden Birliğimizin içinde bir araya topluyor.  Birlikte Birliğimizi yeniden bir Birlik kılıyoruz."

Bu güç sayesinde AB, ticaret ve çevre gibi alanlarda, dünya sahnesindeki öncü rolünün gereklerini yerine getiriyor. "Dünyanın her köşesinden ortaklarımız bizle ticaret anlaşmaları yapabilmek için kapımızda sıraya girmeye başladı. Bugün Avustralya ve Yeni Zelanda ile ticaret müzakerelerini açmayı teklif ediyoruz."

İklim değişikliğiyle mücadele konusuna değinen Juncker şunları söyledi; "Birleşik Devletler'de azmin çöküşüne karşı, Avrupa, gezegenimizi yeniden büyük bir gezegen haline getirmek için elinden geleni yapacaktır. Zira bu gezegen tüm insanlığın ortak mirasıdır." 

AB aynı zamanda, bölgemizde ve dünya genelinde barış ve güvenliğin tesis edilmesi için çalışmaktadır. Başkan Juncker, her ne kadar genişleme birkaç yıl içerisinde gerçekleşmeyecek olsa da, Avrupa'da "6 Batı Balkan ülkesine dönük güvenilir bir genişleme perspektifini muhafaza etmenin" önemini vurgulayarak "bundan sonra Avrupa Birliği sayısal olarak 27'den büyük olacaktır" dedi.     

Ayrıca Başkan Juncker Afrika ile işbirliğinin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi; "2.7 milyar Avro tutarındaki AB-Afrika Güven Fonu, kıta genelinde istihdam fırsatları sunmaktadır. Ve kriz komşu ülkeleri ya da dünya genelini vurduğunda Avrupa, zulümden kaçanların sığınabilecekleri bir dayanışma kıtasıdır ve öyle olmaya devam etmelidir" dedi.