Students from the Sainte Pulchérie High School to represent Turkey's youth in having their say on the future of Europe

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi Öğrencileri Avrupa'nın geleceğinin tartışıldığı oturumda Türkiye'deki gençleri temsil ediyor

28 Şubat günü Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi (EESC)'nin Alman üyesi Arno Metzler, İstanbul Sainte Pulchérie Lisesi öğrencilerini "Senin Avrupan, Söz Senin /Your Europe, Your Say" (YEYS) etkinliğine hazırlamak üzere öğrencileri ziyaret edecek. Avrupa'nın geleceğini tartışmaları amacıyla AB ve aday ülkelerden 33 okulu bir araya getiren bir Avrupa Gençlik Meclisi olan YEYS 30-31 Mart 2017 tarihlerinde Brüksel'deki EESC'de toplanacak.

 

Sn. Metzler Mart ayındaki toplantı öncesinde, bugün Avrupa'yı ilgilendiren ve aşağıda sıralanan başlıca sorunlara yönelik çözüm önerileri üzerinde çalışmak amacıyla öğrenciler ve öğretmenleriyle bir araya gelerek:

 

  • Avrupa Birliği'nin yararları, kazanımları ve başarısızlıkları; 
  • Avrupa Birliği'nin karşı karşıya olduğu güçlükler ve fırsatlar;
  • Genç Avrupalıların gözünden Avrupa'nın geleceği ve iyileştirme önerileri.

 

28 Şubat'ta, Sn. Metzler Brüksel'deki oturumun nasıl gerçekleştirileceğine, EESC'nin faaliyetlerine ve Avrupa genelinde sivil toplumun sesini nasıl temsil ettiğine dair öğrencilere rehberlik edecektir.    

                               

İstanbul'daki Sainte Pulchérie Fransız Lisesi 28 AB Üyesi Devlet ve 5 aday ülkeden (Arnavutluk, Türkiye, Karadağ, Sırbistan ve Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya) yapılan 680'i aşkın başvuru arasından seçilen 33 okuldan birisidir. Öğrenciler Avrupa'nın geleceğine dair önerilerini EESC üyelerine iletme imkânına sahip olacaktır. İki günlük etkinlik sonunda, öğrenciler Avrupa'nın geleceğini değiştirme noktasında en etkin olacağına inandıkları üç teklifi oylayacaktır.

                                    

Daha fazla bilgi için, irtibat:

Silvia Aumair, Basın Bölümü

Eposta: press@eesc.europa.eu

Tel: +32 2 546 8141