Students from Türk Telekom Social Sciences High School in Ankara  to speak their mind at Your Europe, Your Say! on European elections 2019

"Senin Avrupan, Söz Senin" Gençlik Etkinliği'nde Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri 2019 Avrupa seçimlerine ilişkin düşüncelerini dile getirecek

01.02.2019 Cu - 13:45

30 Ocak 2019

Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi, 6 Şubat günü saat 10:00'da Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Çeşitlilik Grubu Başkanı Üyesi Arno Metzler’i konuk ediyor.

Ankara'da gerçekleşecek etkinlik, 21-22 Mart tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek "#YEYS10yaşında: Geleceğe Oy Ver!" sloganıyla düzenlenecek olan “Senin Avrupan Söz Senin” (YEYS) başlıklı gençlik etkinliğinin 10.suna hazırlanmak üzere yapılacak.  

 

Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi yaklaşan Avrupa seçimlerine dair düşüncelerini, umut ve beklentilerini tartışmak üzere 21-22 Mart tarihlerinde Brüksel’e gidiyor. Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi, Avrupa’nın dört bir yanından gelecek 33 okuldan bir tanesi olacak.

 

Etkinlikte Armo Metzler, Brüksel'de Mart ayında yapılacak toplantı öncesinde 16-18 yaş grubundaki öğrencilerle çalışarak 2019 Avrupa seçimlerine dair görüşlerini paylaşacak ve bu konudaki şu sorulara yanıt arayacak:

 

  • AP seçimlerine seçmen katılımının arttırılması için sizce neler yapılmalıdır?  
  • Temsile dayalı demokrasiyi önümüzdeki dönemde nasıl güçlendirebiliriz?
  • Avrupa seçimlerinin ötesinde ne tür siyasi faaliyetler vardır ve bunlara nasıl katılım sağlıyorsunuz?

 

YEYS genel kurul toplantısında katılımcılar Avrupa seçimleri kampanyasında dikkate alması amacıyla Avrupa Parlamentosu'na üç teklifi oya sunacak. Ayrıca YEYS nihai raporu, Avrupa Parlamentosu tarafından, genç Avrupalıların "ne tür bir Avrupa'da yaşamak istiyorsunuz" sorusuna cevap olarak da değerlendirilecek.    

 

 

Ön bilgi

 

Bu etkinliğe katılmak üzere rekor sayıdaki 1038 başvuru arasından 33 okul elektronik isim seçici vasıtasıyla seçildi. 28 üye ve 5 aday ülkeden (Arnavutluk, Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye) birer okul süreçte yer alacak.

 

Senin Avrupan, Söz Senin (YEYS) adını taşıyan etkinlik, Avrupa düzeyinde sivil toplumun sesi olan Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi (EESC) tarafından düzenlenmekte olup Komitenin gençlere yönelik amiral gemisi niteliğindeki etkinliğidir.

 

Bu girişimle EESC, genç neslin görüş deneyim ve fikirlerinin AB politikalarının oluşturulmasında dikkate alınmasını sağlamaktadır.

 

YEYS2019 hakkında ayrıntılı bilgiye etkinliğin resmi internet sayfasından ulaşabilirsiniz. YEYS 2018 videosunu buradan izleyebilirsiniz.  


Ayrıntılı bilgi için irtibat:

EESC Basın Bölümü
+ 32 (0)2 546 8141

@EESC_PRESS

VIDEO: How has the EESC made a difference?

 

 

 

 

______________________________________________________________________________

Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi örgütlü sivil toplumun çeşitli ekonomik ve sosyal bileşenlerini temsil eder. 1957 Roma Antlaşmasıyla kurulmuş bir istişare organıdır. Bu rolü üyelerinin ve temsil ettikleri kuruluşların AB'nin karar alma süreçlerine katılımını sağlar. Komitenin, Avrupa Birliği Konseyi tarafından görevlendirilmiş Avrupa'nın dört bir yanından 350 üyesi vardır.   

 

_______________________________________________________________________________