Siyasette Karar Alıcılar- Türk Kadınları

Siyasette Karar Alıcılar: Türk Kadınları

05.12.2017 Sa - 12:50

Mersin AB Bilgi Merkezi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadınların güçlendirilmesi ve siyasete katılımın önündeki engellerin kaldırılması konularının ele alınacağı bir panel düzenledi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Estonya Büyükelçisi Marin Mottus, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Şerafettin Aşut ve Türk siyasetinden önemli kadın temsilciler, Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. Yıldönümü olan 5 Aralık’ta Mersin’de bir araya geldi.

AB Türkiye Delegasyonu, Kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü nedeniyle başlattığı kampanyanın ardından Mersin’de bir panel düzenledi. Panelde, Türk kadınlarının güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve kadın haklarının korunması sahalarında AB ile Türkiye arasında uzun zamandır var olan işbirliği de ele alındı.

Türk paydaşlarıyla birlikte aktif bir şekilde kadın haklarını geliştirmekte olan AB, son on yıldır istihdam, çocuk bakımı, eğitim, kadına karşı şiddetle mücadele, ayrımcılıkla mücadele ve siyasi katılım alanlarında eşitsizlikle mücadeleye de destek olmaktadır.

Etkinliğe, Türk siyasetinin kadın temsilcilerinden Sn. İmren Aykut, Sn. Işılay Saygın, Sn. Ayfer Yılmaz, Sn. Önay Alpago ve Sn. Şenol Bal'ın yer aldığı panelistler katıldı.

Mersin'de düzenlenen panel münasebetiyle AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger yaptığı açıklamada: "Toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi Avrupa Birliği'nin başlıca öncelediğidir. Güçlü ve iddialı şekilde hazırlanan 2016-2020 toplumsal cinsiyet çerçevemiz vasıtasıyla siyasi kurumların tüm kademelerinde kadınların yer almasını sağlamayı amaçlıyoruz. Türk kadınına oy kullanma hakkının birçok devletten on yıl önce tanınmış olması muazzam bir işaret ve kadın hakları alanında önemli bir ilerlemedir. Bu Türkiye için önemli bir gurur kaynağıdır"  dedi.

Arka plan:

Söz konusu etkinlik, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Mersin Ticaret Odası bünyesinde faaliyet gösteren Mersin AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenmiştir. AB kadın haklarını desteklemek üzere çok sayıda projeye 220 milyon Avro destek sağlamıştır. AB Bilgi Merkezleri Ağı ülke genelindeki 20 AB Bilgi noktasından oluşmaktadır. Ağ Türkiye'deki insanların Avrupa Birliği, değerleri ve Türkiye ile işbirliğine ilişkin bilgilendirilmelerine yardımcı olmaktadır. AB Bilgi Merkezleri Ağına ilişkin daha fazla bilgi için ziyaret ediniz:     

https://www.avrupa.info.tr/en/eu-information-network

 

 

Basınla ilgili sorularınız için:

Miray Akdağ Uluç – Basın Sorumlusu

miray.akdag-uluc@eeas.europa.eu   M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77

 

Etkinliğe ilişkin sorularınınız için:

Selda Düzenli – İletişim Görevlisi

Selda.duzenli@eeas.europa.eu T +90 312 459 88 33