fbpx Suriye: Yüksek Temsilci Josep Borrell ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič’in sınır ötesi insani yardım sevkiyatı kararının uzatılmasına ilişkin açıklaması | AB Türkiye
Borrell

Suriye: Yüksek Temsilci Josep Borrell ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič’in sınır ötesi insani yardım sevkiyatı kararının uzatılmasına ilişkin açıklaması

10.07.2021 Ct - 13:28

Brüksel, 10/07/2021 - 10:23, UNIQUE ID: 210710_6

Ortak Açıklama

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2585 (2021) sayılı Kararının Cuma günü oybirliğiyle kabul edilmesi memnuniyetle karşılanmıştır. Bu sayede BM, altı ay boyunca Türkiye-Suriye arasındaki Babel Hava sınır kapısını kullanabilecek, ardından BM Genel Sekreteri'nin raporuna bağlı olarak bu süre altı ay daha uzatılabilecektir. Bu durum, hayatta kalabilmek için bu mekanizma aracılığıyla sağlanan insani yardıma muhtaç olan milyonlarca Suriyeli için önemli bir rahatlama anlamına gelmektedir.

Suriye'de artan insani ihtiyaçları karşılayacak yeterli bir alternatif bulunmadığından, BMGK'nın sınır ötesi yardımlara ilişkin Kararının yenilenmesi hayati önem taşımaktadır.

AB, ihtiyaç-temelli ve insan-odaklı olmaya devam etmesi gereken insani yardım sevkiyatının siyasetten uzak tutulmasını tüm taraflar nezdinde savunmaya ve Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım ilkeleri temelinde yardım sağlanması için elinden geleni yapmaya devam edecektir. Buna, sınır ötesi ve Şam'daki sınır hattı dahil olmak üzere, tüm yardım yöntemlerinin kullanımı dahildir.

Avrupa Birliği, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye çatışmasına gerçek ve kapsayıcı bir siyasi geçiş yoluyla sürdürülebilir bir çözüm bulunması çağrısını ve BM [Suriye] Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in çabalarına verdiği desteği yineler.