Suriyeli gençler ve Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin beraber hazırladığı “Bana Hikâyeni Anlat” temalı kısa filmler izleyiciyle buluşuyor!

Suriyeli gençler ve Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin beraber hazırladığı “Bana Hikâyeni Anlat” temalı kısa filmler izleyiciyle buluşuyor!

20.12.2018 Per - 11:57
20/12/2018
 

Bilkent Üniversitesi öğrencileri ve Suriyeli gençler birbirlerine hikâyelerini anlatıyor ve bu hikâyeleri filme dönüştürmek için “Bana Hikâyeni Anlat” etkinliğinde buluşuyor! Etkinlik için hazırlanan filmler 22 Aralık'ta Kızılay Büyülü Fener sinemasında yapılan gösterimle izleyiciyle buluşacak.

İlgilenen herkes davetlidir!

 

Etkinliğin amacı nedir?

Karşılıklı etkileşim ve anlayış Suriyeli mülteciler için kilit öneme sahiptir. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger "Bana Hikayeni Anlat" adlı projenin ana fikrinin Suriyeli mültecilerle ev sahibi toplum mensuplarını yaratıcı bir organizasyonda bir araya getirme girişimi sonucu ortaya çıktığını ifade etti. Bu şekilde Suriyelilerin entegrasyonunun kolaylaştırılması ve mevcut durumun kamuoyuna gençlerin gözünden aktarılması için bir fırsat yaratılması amaçlanıyor.

 

Kimler katılıyor?

Etkinliğin açılışı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı, Elçi Müsteşar Gabriel Vinals Munuera tarafından gerçekleştirilecek.  

Avrupa Birliği ile yakın ortaklık içinde çalışan Türk Kızılay, üye devletlerin diplomatik temsilcilikleri, UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği), basın mensupları ve Bilkent Üniversitesi’nden heyetler de gösterime katılacak.

Öğrencilere atölye çalışması yaptırmak üzere belgesel ve film yapımcıları Michael Chauvistre, Aras Özgün ve Deborah Hardt katılacak.

 

Etkinlik nelerden oluşuyor?

“Bana Hikayeni Anlat” etkinliği Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencileriyle Suriyeli akranlarını ve belgesel konusunda uzman kişileri bir araya getirecek. Etkinlik boyunca karşılıklı olarak hikâyelerini paylaşan gençler birbirlerini daha yakından tanıma imkânı bulurken, hikâye anlatıcılığı konusunda iletişim profesyonellerinden birebir eğitim alacak.

İki gün sürecek etkinlik boyunca Bilkent Üniversitesi öğrencilerine ve Suriyeli gençlere Avrupa Birliği’nin Türkiye’de Suriye Krizi ve entegrasyon konusunda yaptığı çalışmalar anlatılacak. Ardından üniversiteye hazırlanan Suriyeli gençler Bilkent Üniversitesini gezerek farklı fakülteler konusunda bilgilendirilecek.

Hazırlanan tüm filmlere 22 Aralık tarihinden sonra Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilicek!

 

Tarih:

22 Aralık 2018, Cumartesi

Saat:

18:30-20:30

Yer:

Büyülü Fener Sineması

Sınırlı yer olduğu için LCV: Selda Tan Dilek, seldatandilek@gamil.com

Ayrıntılı bilgi için lütfen Delegasyonla temasa geçiniz:

Berna Çetin – İletişim Sorumlusu

Berna.CETIN@eeas.europa.eu  / T +90 3124598727

 

Ömer Kavuk - İletişim Sorumlusu
Omer-Faruk.KAVUK@ext.eeas.europa.eu / T +90 3124598726

 

Basınla ilgili sorularınız için irtibat:

Miray Akdağ –AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

miray.akdag@eeas.europa.eu / M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77