Suriye’ye yönelik AB saldırısıyla ilgili olarak Yüksek Temsilci tarafından AB adına yapılan açıklama

Suriye’ye yönelik ABD saldırısıyla ilgili olarak Yüksek Temsilci tarafından AB adına yapılan açıklama

07/04/2017
Basın Duyurusu

 

4 Nisan 2017 tarihinde, İdlib-Han Şeykun kentini vuran ve [ardından] birçok kurbanın gaz zehirlenmesi belirtisi gösterdiği hava saldırısına cevaben AB (6 Nisan 2017 tarih ve 193/17 sayılı açıklamasında) kimyasal silah kullanımını kesin bir dille kınamıştır: kimyasal silahların veya kimyasal maddelerin silah olarak kullanımı, savaş suçu anlamına gelmekte olup tespit edilen faillerden, işledikleri bu uluslararası hukuk ihlali dolayısıyla hesap sorulması gerekmektedir.

ABD, Avrupa Birliğine verdiği bilgide, Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına dair tespitlerinden yola çıkarak, anlaşılabilir şekilde, ölümcül kimyasal silahların yayılması ve kullanımını önleme ve caydırma maksadıyla Suriye’deki Şayrat Havaalanına bir saldırı düzenlediğini bildirmiştir. Birleşik Devletler ayrıca, düzenlenen bu saldırıların tek odağının ve sınırlarının, daha fazla kimyasal silah vahşetinin önlenmesi ve caydırılması olduğunu da bildirmiştir. AB, kimyasal silahların kullanımına ilişkin soruşturmalarla ilgili olarak OPCW-BM Ortak Araştırma Mekanizması da dâhil olmak üzere, özellikle Suriye’de OPCW tarafından sarf edilen çabaları ve yerine getirilen çalışmaları desteklemeye devam edecektir. Konuyla ilgili olarak sorumluluğu tespit edilenlerin Birleşmiş Milletler çerçevesinde cezalandırılması gerekmektedir.

Çatışmanın askeri yollardan çözümlenemeyeceğine derinden inanan AB, Suriye Devletinin birlik, beraberlik, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına bağlıdır. Ancak BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 Sayılı Kararında ve 2012 tarihli Cenevre Bildirisinde tanımlandığı üzere güvenilir bir siyasi çözüm Suriye'de barış ve istikrarı sağlayarak, Suriye'de Daeş ile BM'nin terör örgütleri listesinde yer alan diğer grupların mutlak surette mağlup edilmesini mümkün kılabilir.

 AB, Suriye'deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulunabilmesi için Cenevre'de BM gözetiminde Suriyeliler arasında yürütülen görüşmelere desteğini bir kez daha ifade eder. Avrupa Birliği'nin 4-5 Nisan 2017 tarihinde Brüksel'de ev sahipliği yaptığı "Suriye'nin ve bölgenin geleceğini desteklemeye yönelik Uluslararası Konferansta" bir kez daha vurgulandığı üzere, bu konu her zamankinden daha fazla aciliyet teşkil etmektedir.

Basın İrtibat

Maja Kocijančič
+32 22986570
+32 498984425